همشهری آنلاین: رئیس‌جمهوری روسیه در اولین سخنرانی خود پس از رفراندوم شبه جزیره کریمه و اعلام استقلال این بخش از اوکراین، مواضع مسکو در قبال این منطقه را به اطلاع پارلمان و مردم کشورش رساند.

پوتین: رفراندوم کریمه کاملا قانونی است

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی،‌ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در یک سخنرانی خارج از برنامه در جمع نمایندگان دوما و مجلس علیا حاضر شد و به سخنرانی پرداخت.

پوتین که با تشویق گسترده نمایندگان مجلس و سیاستمداران روسیه سخنرانی خود را آغاز کرد، تاکید کرد رفراندوم کریمه براساس قوانین بین‌المللی برگزار شده و کاملا قانونی است.

وی ادامه داد: در این رفراندوم مردم کریمه به انضمام این شبه جزیره به روسیه رای دادند و دلیل آن نیز تاریخ مشترکی است که ما با شبه جزیره کریمه داریم. این تاریخ مشترک و رفراندوم میزان اهمیت کریمه برای روسیه و روسیه برای کریمه را نشان داد. کریمه محل ناوگان دریایی روسیه، دژ مستحکم مرزی ما و جایگاه فرهنگ و افتخارات ارتش روسیه است و ما در قبال آن مسئول باقی خواهیم ماند.

رئیس جمهوری روسیه با تاکید بر اینکه مسکو به حقوق تمامی اقلیت‌های موجود در کریمه احترام خواهد گذاشت، گفت: پیشتر به اقلیت‌های موجود در شبه جزیره کریمه ظلم و ستم فراوانی شد اما ما وعده می‌دهیم که دوران این ظلم‌ها به پایان رسیده و مردم این منطقه با سه زبان روسی، اوکراینی و تاتاری در کنار هم با صلح و آسایش زندگی خواهند کرد.

پوتین در ادامه اعلام کرد: تمامی تاتارهای کریمه امروز به خاک وطنشان بازگشتند و ما باید تمامی تدابیر لازم برای بازپس‌گیری حقوق کامل آنها را اتخاذ کنیم.

وی با بیان اینکه موضع روسیه نسبت به کریمه موضعی مبتنی بر عدالت و مساوات است، خاطرنشان کرد: طرح پیوستن کریمه به اوکراین در حقیقت نقض قوانین اتحاد شوروی بود و بدون مشورت با اهالی کریمه صورت گرفت. زمانی که کریمه جدا شد مردم روسیه همه احساس می‌کردند که کشورشان به سرقت رفته است. روسیه در آن زمان قادر نبود که از این موضعش دفاع کند اما در اعماق قلب‌هایمان کریمه را جزئی از روسیه می‌دانستیم.

پوتین گفت: روسیه با ترسیم مرزها و به رسمیت شناختن کریمه به عنوان بخشی از اوکراین موافقت کرد اما با پذیرش این مساله در حقیقت اهانت را پذیرفت. همه می‌دانند که کریمه از آن روسیه و سواستوپل نیز به روسیه تعلق دارد.

درخصوص روابط اوکراین و روسیه نیز پوتین تاکید کرد: روابط ما با ملت و دولت اوکراین روابطی محوری و دارای اهمیت است.

کد خبر 253612
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار روسیه‌ و قفقاز

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز