همشهری آنلاین: وزارت خارجه آمریکا از لغو دیدار جان کری با رئیس جمهور روسیه به دلیل تنش‌های موجود میان دو کشور بر سر اوکراین خبر داد.

به گزارش مهر به نقل از بی بی سی، وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از ملاقات با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای گفت‌وگو در مورد بحران اوکراین خودداری کرده و چنین ملاقاتی را در شرایط کنونی بی‌فایده دانسته است.

جان کری نیز در این رابطه اعلام کرده تا زمانی که دولت روسیه همچنان در صدد برگزاری همه‌پرسی الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود باشد، انجام مذاکره بسیار دشوار خواهد بود.

دولت فعلی اوکراین و کشورهای غربی اعلام کرده‌اند که اقدام یک کشور خارجی در برگزاری همه‌‌پرسی برای تجزیه یک کشور دیگر غیرقانونی است و از روسیه خواسته‌اند به دخالت نظامی در کریمه خاتمه دهد.

بر اساس قانون اساسی اوکراین، تمامی شهروندان باید در همه‌پرسی برای هر گونه تغییر در ساختار سیاسی کشورشان شرکت کنند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا اشاره‌ای به این نکته که دیدار کری و پوتین برای چه تاریخی برنامه‌ریزی شده بود، نشده است.

در این میان تلویزیون روسیه هم گزارشی را از دیدار سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، با ولادیمیر پوتین پخش کرد که در آن، لاوروف به اطلاع رئیس جمهور روسیه رسانده که از وزیر خارجه آمریکا برای سفر به مسکو و گفت‌وگو پیرامون بحران اوکراین دعوت به عمل آورده است.

لاوروف همچنین در این دیدار به پوتین گفته که وزیر امور خارجه آمریکا در ملاقات با او در رم طرحی را برای حل بحران اوکراین ارائه داده بود که به دلیل خواسته‌های غیرقابل قبول از جمله شناسایی دولت جدید اوکراین از سوی روسیه، قابل مذاکره نبود.

مقامات روسی از شناسایی دولت موقت اوکراین خودداری کرده و همچنان ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری مخلوغ اوکراین را حاکم این کشور می‌دانند.

کد خبر 252839
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز