گروه اجتماعی ـ مینا شهنی: افزایش مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی ۲۵درصد درنظر گرفته شده و این افزایش از ابتدای سال آینده محاسبه و به‌حساب آنان واریز خواهد شد.

بازنشستگی

 

سید‌تقی نوربخش, مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، در این‌باره گفت: افزایش حقوق کارگران در سال آینده، باعث افزایش 25درصدی مستمری بازنشستگان تأمین‌اجتماعی خواهد شد. این افزایش نشانه توجه و اهمیت دولت به بازنشستگان است و از فروردین سال 93 محاسبه‌ و پرداخت مستمری‌ها اعمال خواهد شد.

افزایش بی‌سابقه مستمری‌ها

افزایش 25درصدی مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی بی‌سابقه بوده است چرا که طی سال‌های گذشته در بهترین حالت مستمری‌ها تنها 17درصد رشد داشته است و اگرچه در ماده‌96 قانون تأمین اجتماعی آمده است که سازمان مکلف است میزان مستمری‌های بازنشستگی از‌کار‌افتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یک‌بار کمتر نباشد با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیأت وزیران به همان نسبت افزایش دهد اما نشانه‌های زیادی وجود دارد که این کار هرگز انجام نشده است.

در سال 88مجلس مصوبه‌ای را به تصویب رساند که براساس آن از سازمان تأمین اجتماعی برای تصمیم‌گیری درباره میزان افزایش مستمری بازنشستگان سلب اختیار و دولت در این زمینه صاحب اختیار معرفی شد، این جابه‌جایی در تصمیم‌گیری سبب شد تا مدیرعامل و هیأت مدیره تأمین اجتماعی نتوانند برای افزایش مستمری‌ها تصمیم بگیرند.

نمایندگان مجلس در توجیه تصمیم خود اعلام کردند که دولت بنا دارد تا از راه‌های دیگری، ‌به جز افزایش مستمری، به بازنشستگان کمک کند، این اتفاق هرگز رخ نداد و دولت هیچ کمکی به بازنشستگان نکرد و در عوض در سال 89میزان افزایش مستمری بازنشستگان را 6درصد درنظر گرفت، این تصمیم خشم بازنشستگان را در پی داشت.

سال بعد هم اوضاع چندان بهتر نشد و حقوق بازنشستگان 10درصد افزایش یافت. در سال 91هم دولت افزایش 15درصدی برای مستمری بازنشستگان تعیین کرد اما در دوره‌ای که سعید مرتضوی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بود شیوه‌ دیگری برای افزایش مستمری‌ها درنظر گرفته شد یعنی علاوه بر افزایش حقوق مبلغ 100هزار تومان ماهانه به بازنشستگان پرداخت شد. در سال 92نیز 18درصد افزایش با شرط ترمیم حقوق‌ها تا 700هزار تومان در نظر گرفته شد.

اما گویا تأمین اجتماعی برنامه‌های دیگری نیز برای مستمری‌بگیرانش دارد. نوربخش مدیرعامل این سازمان با شرکت در یک برنامه‌ زنده‌ تلویزیونی گفت: در مرحله دوم اجرای هدفمندی یارانه‌ها جهت‌گیری بیشتر به سمت بیمه‌های اجتماعی و توانمندسازی افراد از طریق گسترش این بیمه‌هاست ضمن آنکه ما به مساعدت‌های اجتماعی و ایجاد بازار کار نیز می‌پردازیم. برای موضوع رفاه اجتماعی و گسترده کردن چتر حمایت اقشار آسیب‌پذیر با همگانی کردن بیمه‌ها دولت مبالغ مشخصی در قالب تبصره 21قانون بودجه سال 91تعیین کرده است که از محل هدفمندی یارانه‌ها به آنها دست‌پیدا خواهد کرد.

آخر سال

روزهای آخر هرسال برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران پر از التهاب است چرا که در این روزها دولت ابتدا برای میزان عیدی سالانه بازنشستگان تصمیم می‌گیرد و پس از آن نیز برای افزایش حقوق سال آینده تعیین تکلیف می‌کند، سال‌هاست که بازنشستگان تلاش می‌کنند تا صدایشان را به گوش دولت رسانده و از وضعیت نامناسب معیشتی‌شان حرف بزنند.

کد خبر 253371
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز