همشهری آنلاین: معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌های جداگانه به وزرای امور خارجه، نیرو و کشور با اشاره به شرایط نامطلوب تالاب‌های بین‌المللی هامون، خواستار همراهی آن‌ها در احیای آن تالاب شد.

به گزارش مهر، احمدعلی کیخا معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نامه‌نگاری‌های صورت گرفته از سوی معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به وزیران امور خارجه، نیرو و کشور در رابطه با شرایط نامطلوب تالاب‌های بین‌المللی هامون، گفت: در این نامه‌نگاری‌ها بر لزوم تامین حق آبه مورد نیاز تالاب در قالب اقدامات ملی و بین‌المللی تاکید شد.

کیخا ادامه داد: در قالب این اقدامات موضوع عدم تأمین حق آبه‌های زیست‌محیطی تالاب‌های بین‌المللی هامون در دهه‌های اخیر و بروز خسارت فراوان زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی بر مردم و محیط طبیعی و تنوع زیستی منطقه مورد تاکید قرار گرفت.

وی با اشاره به اقدام روزهای اخیر افغانستان برای انحراف آب رودخانه فراه از هامون صابوری به هامون پوزک در داخل خاک افعانستان و عدم واکنش مناسب به این فعالیت مخرب، خواستار واکنش هر چه سریعتر دستگاه دیپلماسی کشور به این موضوع شد.

این مقام مسئول چنین اقداماتی از سوی دولت افغانستان را مسبوق به سابقه دانست و اضافه کرد: پیش از این نیز، افغانستان با عدم تخصیص حق آبه تالاب از رودخانه هیرمند، نقش مهمی در خشکی این تالاب داشت.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: در همین راستا در نامه‌ای به وزیر نیرو، ضمن یادآوری شرایط ناگوار تالاب‌های هامون، از وی خواسته شد با تامین حق آبه هامون از چاه نیمه‌ها و اختصاص آب مورد نیاز با توجه به ورود آب از رودخانه هیرمند گامی موثر برای احیای این تالاب برداشته شود.

وی ابراز امیدواری کرد: با همراهی وزیر کشور و وزارت متبوع وی و عمل به تعهدات نیروهای مرزبانی در منطقه سیستان در مرز افغانستان و برچیدن دایک، ورود آب به داخل تالاب تسریع و تسهیل شود.

کد خبر 250189
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز