همشهری آنلاین: فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: هیچ نیرویی و هیچ کشوری در برهه کنونی جز ایران قادر به رهبری جهان اسلام نیست.

‌سلیمانی

به گزارش خبرگزاری فارس از استان سمنان، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی بعد از ظهر امروز در نخستین سالگرد سردار شهید حاج حسن شاطری، رئیس هیئت ایرانی ستاد بازسازی لبنان در شبستان اعظم آستان مقدس امامزاده یحیی (ع) سمنان اظهار داشت: گر چه امروز در ادامه حرکت‌های گذشته، شماری از کشورهای اسلامی مدعی رهبری جهان اسلام هستند و برای دستیابی به این عنوان تلاش می‌کنند، اما هیچ کشوری جز ایران نمی‌تواند این مسئولیت خطیر را بر عهده گیرد.

وی تصریح کرد: از گذشته‌های بسیار دور تاکنون کشورهایی نظیر مصر، عربستان سعودی و پاکستان مدعی رهبری جهان اسلام بوده‌ و برای آن تلاش‌های بسیاری نیز انجام داده‌اند؛ اما هیچ یک از این کشورها جز ایران قادر به پذیرش این مسئولیت خطیر نیستند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: هیچ کدام از این کشورهای مدعی به واسطه غیاب دو عنصر مهم در عالم اسلامی‌‌شان قادر به رهبری جهان اسلام نیستند و این دو عنصر به طور انحصاری در اختیار جمهوری اسلامی ایران است.

وی گفت: «حمایت از مبارزان و جریان‌های انقلابی و اسلامی» و نیز «دفاع از مسلمانان و اسلام ر مقابل تجاوزاتی که به جهان اسلام صورت می‌گیرد»، ایران را قادر ساخته است تا رهبری جهان اسلام را بر عهده گیرد.

سلیمانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در این دو بعد به طور انحصاری عمل می‌کند، گفت: بعید است کشوری بتواند هم‏چون ایران این نقش را بر عهده گیرد؛ چرا که سایر کشورهای اسلامی در اساس خود چنین قابلیتی ندارند.

 •  دشمن برای مقابله با نظام دائماً تاکتیک‌های خود را تغییر می‌دهد‌

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت:‌ دشمنان اسلام و انقلاب همواره برای مقابله با نظام اسلامی، تاکتیک‌های خود را تغییر می‌دهند؛ اما نمی‌توانند فروغ جاویدان انقلاب را خاموش کنند.

سلیمانی اظهار کرد: دشمنان، اصراری که بر دشمنی با جمهوری اسلامی ایران دارند را در طول 35 سال که از عمر انقلاب می‌گذرد، همواره نشان داده‌اند و استمرار ددمنشی‌ها و دشمنی‌های آنها با نظام اسلامی به واسطه عظمت انقلاب و تأثیرگذاری آن در جهان است.

وی گفت: دشمنان انواع تاکتیک‌ها را برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران و اهمیت و عظمت انقلاب آزمایش کرده‌اند؛ چرا که به خوبی ماهیت انقلاب و بزرگی آن را درک می‏کنند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: امروز شدت دشمنی معاندان نظام بیشتر نمایان می‌شود؛ چرا که عظمت انقلاب و نظام اسلامی روز به روز در حال افزایش است.

سلیمانی افزود: در بُعد شناخت عظمت انقلاب اسلامی باید بیشتر کار شود و دانست که بزرگی نظام اسلامی، در افزایش دشمنی‌‌ها با نظام تأثیر اساسی دارد.

 •  مردم پای انقلاب ایستاده‌‏اند

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان علل دشمنی معاندان نظام جمهوری اسلامی ایران با این شیوه حکومت اظهار کرد:‌ علاقه، محبت و انگیزه وصف‌ناپذیر مردم نسبت به انقلاب اسلامی همواره دشمنان را بر این صرافت می‏اندازد که دشمنی‌های خود را با نظام روز به روز تشدید کنند.

سلیمانی افزود: در هیچ انقلابی از جهان شاهد نیستیم که نظام کشورداری با این همه استقبال و مشارکت عمومی مواجه باشد و در حالی که طی سال‌های طولانی با مردم آن دشمنی‌های متعددی صورت گرفته است، بتواند استوار و مستحکم به کار خود ادامه دهد.

وی گفت: در تاریخ انقلاب اسلامی و در سالیان پیوسته و متمادی چند دهه اخیر، در سراسر کشور علاقه و محبت مردم را به نظام اسلامی شاهد بوده‌ایم و اصرار مردم بر حفظ آرمان‌هایشان، همواره غضب دشمنان را به همراه داشته است.

‌سلیمانی ادامه داد: در هیچ یک از انقلاب‌های دوره‌های گذشته در جهان، چنین موضوعی وجود ندارد که مردم این‏چنین پای نظام خود ایستاده باشند و امروز اگر بخواهیم به عظمت انقلاب نگاهی داشته باشیم، باید به سه موضوع اساسی توجه شود.

 • توجه به ابعاد عظمت انقلاب اسلامی ضروری است

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: ‌باید عظمت انقلاب اسلامی را در عالم اسلام و تأثیرات انقلاب در جهان اسلام و میان مسلمانان، عظمت انقلاب در عالم مذهب مبارک و عزیز تشیع و همچنین بزرگی خیزش مردم در حوزه ملیت و قومیت مورد بررسی قرار گیرد.

‌سلیمانی گفت: در صورتی که به این سه موضوع به دقت توجه شود، درمی‌یابیم که انقلاب اسلامی ایران در بازیافت مذهب، دین و همچنین مسائل ملی چه تأثیری داشته است.

وی گفت: در حوزه ملیت و قومیت نقش انقلاب در بُعد ایران و ملت و اقوام بسیار مهم بوده و باید به آن توجه شود.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: موضوعات متنوع و متعددی در بستر این مسیر مورد توجه قرار دارد و باید دانست که انقلاب اسلامی در مسیر تکامل اسلام چه نقشی ایفا کرده است.

 •  شاهد سیر نزولی و قهقرایی عالم اسلام در یک دوره طولانی بوده‌ایم

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: در تاریخ اسلام در یک دوره طولانی، شاهد سیر نزولی و قهقرایی عالم اسلام بوده‌ایم و این دین مبین در طول سالیان دراز، مسیری انحطاطی طی کرده است.

سلیمانی گفت: از زمان سقوط آندلس در سال 1492 میلادی به بعد و در طول بیش از پنج قرن، جهان اسلام پیوسته سیر نزولی با شیب شدیدی را طی کرده است.

وی اضافه کرد: دگرگونی بسیار وسیعی در این راستا در جهان اسلام اتفاق افتاد و سقوط امپراطوری 400 ساله عثمانی در همین دوره رخ داد و این حکومت که بخش اعظمی از ممالک اسلامی را اداره می‌کرد، از بین رفت.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: اگر فتح آندلس را نقطه 100 تحولات رخ داده بدانیم و سقوط قدس شریف را در سال 1967 میلادی نقطه صفر سیر نزولی عالم اسلام در نظر بگیریم، پس از آن، جهان اسلام همواره در خط زیر این نقطه صفر حرکت کرده است.

سلیمانی افزود: سقوط قدس شریف به عنوان دومین قبله مسلمانان جهان و مقدس‌ترین مکان اسلامی پس از مکه مکرمه در همین دوره اتفاق افتاد و پس از آن، در هر حرکتی که در جهان اسلام رخ داد، زیر این خط صفر تلاش انجام شد.

 •  انقلاب بسیاری از معادلات جهانی را تغییر داده است

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: در خط قهقرایی اسلام و وضع وخیمی که جهان اسلام در آن قرار گرفته بود، ناگهان انقلاب اسلامی با رهبری‌های مردی نورانی،‌ الهی و حکیم به نام امام خمینی (ره) خود را نشان داد.

‌سلیمانی افزود: انقلاب حاصل فکر و ذهن حضرت امام بود و این تراوش جاودانه تا امروز بسیاری از معادلات جهانی را تغییر داده است.

وی گفت: ‌امروز شاهد هستیم که در کشور عراق، شیعیان به‏حق حکومت را به دست گرفته‏اند و حاکمیت و اقبال عمومی نیز با شیعیان است.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: امروز در طول مبارزات شیعیان و حتی علمای شیعه، نمی‌توان برهه‌ای را یافت که هم‏چون انقلاب اسلامی تأثیرگذاری جهانی ایجاد کرده باشد.

‌سلیمانی ادامه داد: حضرت امام، حکومتی را پایه‌گذاری کردند که نه تنها بر اساس مذهب بلکه طبق خواست مردم و حضور حداکثری آنها در صحنه اتفاق افتاد.

وی بیان کرد:‌ با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، بسیاری از مردم آزادی‏خواه جهان به خود آمدند و انقلاب‌های اصیل دیگری نیز به راه افتاد.

 •  انقلاب جلوی سرعت شدید سیر نزولی اسلام را گرفت

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت:‌ حضرت امام خمینی (ره) دو ویژگی اساسی را به جهان اسلام هدیه کردند که به واسطه آن، جلوی سرعت بسیار شدید سیر نزولی اسلام گرفته شد.

‌سلیمانی افزود: جهان اسلام زمانی مشاهده کرد که پس از گذراندن یک دوره طولانی سیر نزولی، ‌انقلاب اسلامی به پیروزی رسیده است و از همین ‌جا بود که سیر صعودی اسلام آغاز شد و در عالم اسلام شاهد تحولات شگرفی بودیم.

وی گفت:‌ امروز نظام جمهوری اسلامی ایران در این سیر صعودی بسیار تأثیرگذار است و تمام شکست‌های دشمن در این مسیر به واسطه اندیشه‌ای بود که امام راحل پایه‌گذاری کردند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اضافه کرد: انقلاب اسلامی هم بهره‌ مذهبی و هم بهره ملی دارد و ارتقای نقش ایران از جایگاه کشوری جدا شده از جهان در دوران شاهنشاهی، به کشوری رسید که امروز رهبری جهان اسلام را بر عهده دارد.

وی بیان داشت:‌ این در حالی است که از سالیان بسیار دور، شماری از کشورهای اسلامی و در برهه کنونی حداقل چند کشور مصر، عربستان سعودی، پاکستان و . . . مدعی رهبری جهان اسلام هستند.

‌سلیمانی تصریح کرد: تمام این ادعاها در غیاب دو عنصر مهم در عالم اسلام انجام شد و به همین خاطر بود که هیچ کشوری جز جمهوری اسلامی ایران امروز نمی‌تواند ادعای رهبری جهان اسلام را داشته باشد.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان داشت: تابعیت از رهبری حکیم و فرزانه سبب شد تا جهان اسلام رشد پیدا کند و امروز دو ویژگی مهم که ایران را در جهان به عنوان رهبر کشورهای اسلامی مطرح کرده، به طور انحصاری در اختیار ماست.

وی افزود: حمایت جمهوری اسلامی ایران از مبارزان و جریان‌های اسلامی و همچنین دفاع از مسلمانان و اسلام برابر تجاوزهایی که به جهان اسلامی صورت می‌گیرد، دو ویژگی مهمی است که رهبری ایران را در جهان تثبیت می‌کند.

 •  قیام‌های کشورهای دیگر به نام اسلام دوامی نیاورد

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه گفت:‌ نهادهای انقلابی، مردمی و اداری متعهدی پس از شکل‌گیری نظام اسلامی در کشور تشکیل شد که هر کدام از آنها در ثبات‌بخشی به جمهوری اسلامی ایران نقش اساسی داشتند و هر یک بر اساس جایگاه مهمی ایجاد شدند.

سلیمانی افزود: این در حالی است که در برخی کشورها شاهد شکل‌گیری قیام‌هایی بودیم که به نام اسلام انجام شد؛ اما دوامی نیاورد.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: در همین زمینه، شاهد تجربه کشور افغانستان بودیم که نیروهای طالبان در آن وارد میدان شدند و حکومتی را بر مبنای فقه اهل سنت ایجاد کردند و نام آن را « عمارت اسلامی» گذاشتند.

‌سلیمانی افزود: این حکومت کمتر از دو سال عمر داشت و حتی اگر دشمنی‌های خارجی صورت نمی‏گرفت،‌ باز هم نمی‌توانست در ادامه راهش به موفقیت برسد.

 • امام خمینی (ره)‌ مذهب و دموکراسی را با هم ممزوج کرد

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: حضرت امام خمینی (ره)،‌ مذهب و دموکراسی را با هم ممزوج کردند و نظامی ترتیب دادند که بسیار استثنایی بود.

وی گفت: ‌این نظام پیوسته در حال دگرگونی و رشد است و راه خود را به خوبی ادامه می‌دهد.

‌سلیمانی ادامه داد: انقلاب اسلامی در حقیقت عرصه‌ای مجازی دارد که غیرقابل لمس است و این عرصه به طور مستمر رشد می‌یابد.

وی ابراز داشت: انقلاب اسلامی در دو بُعد ساختار و شاکله نظام و چارچوب مدل‌ها خود را به خوبی نشان داده است و مردم نیز امروز از آن پشتیبانی غیرقابل تصوری دارند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: مردم تجلی عظمت انقلاب اسلامی را در مدل‌ها و رفتارهایی که از آن در سایر کشورها الگوبرداری می‌شود، می‌بینند و این الگوها هر روز در بخش‌های مختلف برای جهانیان ملموس می‌شود.

‌سلیمانی اضافه کرد: انقلاب اسلامی امروز مدل و الگویی منحصر به فرد است و بحث ما در ارتباط با امثال شهیدان باکری، شوکت‌پور و سردار شاطری تنها بحث بر سر یک فرمانده لشگر یا پادگان یا یک فرمانده نظامی منصوب شده و مدرج نیست.

 •  دوران دفاع مقدس به مدرسه‌ای برای مردم ایران تبدیل شد

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان داشت: باید توجه داشت که چرا جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس به مدرسه‌ای برای مردم ایران تبدیل شد و هنوز هم از درس‌های متعدد آن بهره‌مند هستیم.

وی متذکر شد: دفاع مقدس امروز هم برای ما الگو بوده و مدل رفتاری حقیقی، دینی، اخلاقی و مدیریتی خاصی را در ابعاد گوناگون به نمایش گذاشته است.

‌سلیمانی بیان داشت: به همین خاطر است که می‌گوییم امثال شهیدان باکری، شوکت‌پور و سردار شاطری خودشان یک الگوی زیبای قابل تقدیر هستند و بحث درباره آنها از یک فرمانده نظامی فراتر است.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: در بُعد رهبری نیز امروز شاهدیم که کشور به بهترین شکل ممکن مدیریت می‌شود و مقام معظم رهبری به خوبی توانسته‌اند نقشه‌های شوم دشمنان را نقش بر آب کنند.

سلیمانی ادامه داد: نکته جالب در این بخش، این است که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی با وجود اینکه ولی فقیه، عالمی دینی و انسانی بسیار حکیم و مدبر هستند،‌ اما اصرار دارند که در هر جلسه رسمی و غیررسمی همان چفیه دوران دفاع مقدس را بر گردن داشته باشند و این نشان می‌دهد که این الگوها تا چه حد برایمان مهم است.

 •  دفاع مقدس یک مدل موفق قابل تقدیر است

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: دفاع مقدس یک مدل موفق قابل تقدیر است که باید همواره بدان توجه شود.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: امروز شاهد هستیم که دشمن از مبارزه با جمهوری اسلامی ایران نه تنها سودی نمی‌برد، بلکه جایگاه والای انقلاب اسلامی سبب شده است تا قدرت‌های شرق و غرب مقابل ایران ناتوان شوند.

سلیمانی همچنین دفاع مقدس را نقطه عطف تاریخ انقلاب اسلامی دانست و گفت:‌ دشمنان همواره از توطئه‌های مختلف برای برخورد با نظام جمهوری اسلامی ایران استفاده کرده‏اند؛ اما همواره در رسیدن به اهداف خود ناتوان مانده‌اند.

سلیمانی گفت: روحانیت شیعه در برهه کنونی اگر بخواهد در دوره طولانی اسلامی که به خوبی توانستند مذهب شیعه را حفظ کنند و اسلام را دست به دست به مردم امروز رساندند؛ نمایشگاهی از خود بروز دهند، بدون تردید، بهترین جلوه این نمایشگاه دفاع مقدس است.

وی اضافه کرد: روحانیت شیعه اگر بخواهد حاصل تلاشش را در قالب یک نمایشگاه جامع ارائه دهد، باید به دوران دفاع مقدس به عنوان بهترین جلوه این امر توجه شود.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: جامعه امام زمانی در دوران دفاع مقدس به خوبی شکل گرفت و امثال شهیدان باکری و خرازی در این دوره بسیار الگو بودند.

سلیمانی افزود: سردار شهید باکری، مدرسه عاشورا را به خوبی تاسیس کرد و مدل رفتاری باکری به زیبایی پایه‌گذاری شد.

وی گفت: این مدل رفتاری ناب از متن و عمق اسلام برخاست و این کارکرد است که در جهان دگرگونی به وجود آورد و مقابل تمام مدل‌های دشمن خود را به خوبی نشان داد.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: برابر این مدل متعالی، مدل دشمن قرار داشت که پر از ظلم و جور، اعدام، شکنجه، گورهای دسته‌جمعی و اجحاف بود.

 •  شهیدان مرجع تقلید در حوزه رفتار، ‌اخلاق و مدیریت بودند

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: از این‌رو، وقتی می‌گوییم شهیدان باکری و خرازی تنها فرماندهان لشکر نبودند، بدین معنی است که این شهدا مرجع تقلید برای رزمندگان و عامه مردم نه در بعد احکام دینی و مذهبی بلکه در حوزه رفتار، ‌اخلاق و مدیریت بودند.

سلیمانی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس،‌ رزمندگان به خوبی از این بزرگان تبعیت می‌کردند و وقتی شهید خرازی با آن لحن صدا، ذکرها، لباس و حتی کلاه روی سرش مشاهده می‌شد، سایران نیز از او تقلید می‌کردند.

وی تصریح کرد: امروز تردیدی نیست که شهدا در کشور مقتدرترین و ماندگارترین چهره‌ها محسوب می‌شوند و مردم با این چهره‌ها و سیره آنها زندگی می‌کنند و به این شیوه عشق می‌ورزند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: الگوهایی که از شهدای بزرگ انقلاب و دوران دفاع مقدس بر جای ماند و امروز از آنها پیروی می‌شود، بالاترین نقش را در تطهیر جامعه و صدور انقلاب اسلامی داشته است.

سلیمانی افزود: مبارزه‌طلبی و توجه به روحیه مذهبی از عناصر اصلی تشکیل‏دهنده یک چهره انقلابی است.

 •  سردار شاطری یک مدل اخلاقی و رفتاری محسوب می‌شود

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به اینکه سردار شهید شاطری یک مدل اخلاقی و رفتاری و الگویی بی‌بدیل در جهان محسوب می‌شود، گفت: سردار شاکری وقتی در لبنان وارد شد، سازندگی‌های بسیاری به وجود آورد.

سلیمانی ادامه داد: این شهید والامقام هنگامی که چهره غم‌گرفته لبنان را که بر اثر خرابی‌های وسیع به وجود آمده بود، مشاهده کرد، تمام سعی و تلاش خود را بر این قرار داد تا این کشور را بازسازی کند.

وی گفت: با رفتار سردار شاطری، مناطق جنوب لبنان آن‏چنان عوض شد که فکر نمی‌کنیم هیچ‏کس به اندازه او توانسته باشد در این کشور کار کند و به تبلیغ مذهب شیعه بپردازد.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: کار سردار شاطری بزرگ‏تر از فتح جبهه و منطقه عملیاتی بود؛ او با حقیقت عمل و اخلاق خود دل‌ها را به تسخیر درآورد و بزرگی او پس از شهادتش نمایان شد.

 •  تمام مذاهب و ادیان جنوب لبنان برای شهید شاطری مراسم برگزار کردند

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: مسیحی‌ها برای کمتر شهید مسلمانی در کلیساها و مناطق مختص خودشان مجلس یادبود می‌گیرند؛ اما در جریان شهادت سردار شاطری شاهد بودیم که تمام مذاهب و ادیان جنوب لبنان برای این شهید والامقام مراسم برگزار کردند.

سلیمانی ادامه داد: سردار شاطری با اخلاق و رفتار نیکو در لبنان کار می‌کرد و به همین خاطر نیز ماندگار شد و همه مردم او را دوست داشتند و در مشکلاتشان به وی رجوع می‌کردند.

وی افزود: سردار شاطری بزرگ‏تر از این است که بخواهیم وی را تنها یک فرمانده بدانیم و می‌توان گفت که امثال شهید شاطری از یک فرد، شهر، استان و حتی کشور بالاتر هستند و در حقیقت نماد مذهب تشیع محسوب می‌شوند.

سلیمانی با بیان اینکه شهید شاطری یک مدل و الگوی موفق و تمام‏عیار برای جهان اسلام بود، ادامه داد: نظیر این شهید هستند که انقلاب و مذهب اسلام را بیمه می‌کنند و همواره در دل‌ها جاودان می‌مانند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت:‌ ترویج ابعاد مذهبی و ملی انقلاب اسلامی در حقیقت مرهون زحمات شهید شاطری و امثال وی است.

کد خبر 249490
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی