همشهری آنلاین: معاون اروپا و آمریکا، در خصوص چشم انداز مذاکرات هسته ای گفت: ما آمادگی داریم جهت رفع نگرانی‌های مشروع عمل کنیم ولی این کار می‌بایست در عین حفظ حقوق ملت ایران صورت گیرد.

خبرگزاری مهر گزارش داد: مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در نشستی مشترک با سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپایی آخرین نقطه نظرات و دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران را در خصوص مسایل مهم بین المللی، منطقه ای و دوجانبه تشریح کرد.

وی در ابتدا، ضمن توضیح سیاست دولت یازدهم اظهار داشت: «ما خواهان روابط خوب با اروپا و اتحادیه اروپایی بر اساس احترام متقابل، از موضع برابر و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر هستیم و معتقدیم این روابط به نفع دو طرف خواهد بود.»

وی افزود: «علیرغم اختلاف نظرها در برخی موضوعات می توانیم با اتحادیه اروپایی در خصوص موضوعات مهمی همچون مسایل بین المللی و منطقه ای، سوریه، عراق، افغانستان، مبارزه با تروریسم، مبارزه با مواد مخدر و ... به گفتگو بنشینیم. زمینه های کاری متعددی بین دو طرف وجود دارد؛ از قبیل همکاری در زمینه محیط زیست، همکاریهای فرهنگی-دانشگاهی، همکاری در بخش انرژی، ترانزیت و غیره که در آینده می تواند در دستور کار دوطرف قرار گیرد. توافق ژنو و «برنامه اقدام مشترک»، زمینه را برای کار اقتصادی با اروپا از جمله در ارتباط با صادرات پتروشیمی، واردات مواد غذایی، دارو و اقلام پزشکی فراهم کرده است. هیأتهای اقتصادی به ایران آمده و می آیند و باید فرصتهای موجود برای همکاری اقتصادی که از آن دو طرف منتفع می شوند را بررسی کنیم.

معاون اروپا و آمریکا، در پاسخ به سؤالی در خصوص چشم انداز مذاکرات هسته ای ذکر کرد: «هفته آینده برای شروع مذاکرات مرحله نهایی به وین خواهیم رفت. قصد داریم این مذاکرات را هم مانند مرحله قبل با جدیت و حسن نیت انجام دهیم و امیدواریم طرف مقابل نیز حسن نیت لازم را داشته باشد. ما آمادگی داریم جهت رفع نگرانی های مشروع عمل کنیم. ولی این کار می بایست در عین حفظ حقوق ملت ایران صورت گیرد. در این راستا هیچ سایتی تعطیل نخواهد شد و غنی سازی اورانیوم بعنوان حق مسلم ایران ادامه خواهد یافت.»

روانچی در بحث سوریه و در واکنش به اظهارات برخی سفرا، عملکرد دولت آمریکا و سازمان ملل در برگزاری کنفرانس ژنو2 را مورد سرزنش قرار داد.

وی همچنین آمادگی کشورمان را برای تداوم ارائه کمکهای انسان دوستانه و کاهش آلام مردم سوریه اعلام و تأکید کرد در عین حال لازم است روی مسأله اصلی که یافتن راه حل برای توقف جنگ و حل و فصل بحران از طریق مذاکره بین دولت و معارضین است تمرکز کرد.

کد خبر 249084
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز