همشهری آنلاین: بنیان‌گذار بنیاد جهانی انرژی گفت: بنیاد جهانی انرژی با همکاری انجمن مدیریت سبز ایران در حال راه‌اندازی سایت اینترنتی است که افراد می‌توانند با مراجعه به آن به صورت رایگان در مورد نحوه صحیح مصرف انرژی مشاوره بگیرند.

سایت مشاوره رایگان نحوه صحیح مصرف انرژی راه‌اندازی می‌شود

به گزارش ایرنا "فولفگانگ نیومن" گفت: میزان مصرف انرژی در ایران بسیار نامطلوب است، بنابر این برای استفاده از انرژی سبز در این کشور ابتدا باید نحوه مصرف انرژی بهینه‌سازی شود.

اولین اقدام برای مصرف انرژی سبز این است که در گام اول به مردم آموزش داده شود که مصرف بهینه انرژی از نظر اقتصادی به سود آنهاست و بعد از آن با به کارگیری فناوری‌های جدید، انرژی سبز استفاده شود.

وی با بیان این که، در ایران ظرفیت استفاده از فناوری‌های جدید برای مصرف انرژی سبز وجود دارد اظهار داشت: امروزه فناوری‌های مصرف بهینه انرژی بسیار پیشرفت کرده و به تکامل رسیده است.

البته استفاده بهینه از انرژی سبز نیازمند مشاوره است و از این رو بنیاد جهانی انرژی با همکاری انجمن مدیریت سبز ایران در حال راه‌اندازی سایت اینترنتی برای مشاوره رایگان است.

بنیان‌گذار بنیاد جهانی انرژی گفت: راه‌اندازی این سایت تاکنون پیشرفت خوبی داشته و امیدواریم تا 12 ماه آینده به بهره‌داری برسد.

نیومن تاکید کرد: به طور کلی بهینه‌سازی مصرف سوخت کار مشکلی نیست، به این شرط که به صورت اصولی پیش رود که نقش آموزش در این میان بسیار پر رنگ است.

به عنوان مثال اگر یک خانه مسکونی ساده را در نظر بگیریم با آموزش می‌توان به اهالی منزل یاد داد که با 20 درصد کل انرژی که مصرف می‌کنند می‌توانند نیاز آن خانه را برطرف کنند.

به همین دلیل اول باید مصرف انرژی بهینه‌سازی شود، بعد به سمت انرژی‌های سبز پیش رویم، زیرا در غیر این صورت هزینه‌های ایجاد شده بسیار بالا خواهد بود.

وی با بیان این که، در کشور آلمان کار جایگزینی انرژی سبز به جای انرژی هسته‌ای آغاز شده است گفت: انرژی هسته‌ای در آلمان 14 درصد سهم مصرف انرژی را دارد و برای موفقیت این جایگزینی باید ابتدا مصرف انرژی بهینه‌سازی شود.

بنیانگذار جهانی انرژی افزود: با برنامه‌ریزی امکان بهینه‌سازی انرژی تا 80 درصد امکان‌پذیر است، اما باید با برنامه‌ریزی صورت گیرد، اگر بخواهیم بدون برنامه حامل‌های انرژی‌های تجدیدپذیر و سبز را جایگرین انرژی فسیلی کنیم موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

کد خبر 248756

برچسب‌ها