مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۰۷:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان پارک خلیج فارس با همکاری سازمان‌ پژوهش‌های علمی صنعتی ایران با کشت جلبک دریایی (میکروالگ) در آب‌های شور برای تولید سوخت زیستی و تولید ماده موثره داروهای ضد سرطان، اقدام به اجرای طرح پایلوت تولید فرآورد‌ه‌های میکروآلگ در بوشهر کردند

جلبک دریایی

به گزارش خبرنگار مهر، آب‌های نامتعارف آب‌هایی هستند که به علت شوری زیاد قابلیت استفاده در امور کشاورزی را ندارند ولی پژوهشگران سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و پارک خلیج فارس با استفاده از روش طناب کشی توانستند در آب‌های نامتعارف 70 تن جلبک دریایی را کشت کنند.

برای کشت میکروآلگ نیاز به زمین‌های کشاروزی نیست و می‌توان آن را در مجاورت دریا و در زمین‌های شور و عاری از سکنه کشت و پرورش داد.

یکی از کاربردهای میکروآلگ‌ها تولید سوخت‌های زیستی و بیودیزل است.

همچنین بر اثر پروتکل‌های تکمیلی از سال 2015 برای کشورهای صنعتی تولید کننده قارچ‌های گلخانه‌ای، به ازای هر تن بیکاکسید کربن که رها کنند 30 تا 50 دلار جریمه خواهند شد از این رو میکروآلگ‌ها می‌توانند با تولید بیومس و سوخت زیستی این مشکلات را مرتفع کنند.

علاوه بر این میکروآلگ‌ها ظرفیت مناسبی برای استخراج مواد ضد ویروسی هستند و عصاره آن خاصیت ضد سرطانی دارد. در این راستا طراحی و اجرای طرح میکروآلگ و تولید بیودیزل و همچنین تولید صنعتی افزودنی‌های غذای انسانی، ‌آبزی پروری و فرآورده‌های دارویی و بهداشتی از جلبک دریایی به ظرفیت 30 تن در سطح 5 هکتار در جزیره دانایی بوشهر برنامه ریزی شد.

پیش از این نیز تولید بیودیزل در سازمان پژوهش‌های عملی و صنعتی ایران اجرایی شده بود که با امضای تفاهمنامه‌ای طراحی و ساخت پایلوت تولید فرآورده‌های جلبک دریایی در 11 حوضچه در جزیره دانایی بوشهر آغاز شد.

با اجرایی شدن این طرح می‌توان در آینده شاهد تولید سوخت زیستی برای خودروها و همچنین تولید ماده موثره برای تولید داروهای ضد سرطان باشیم.

جزیره دانایی، جزیره‌هایی در استان بوشهر است که به منظور اجرای طرح‌های کلان ملی راه اندازی شده است.

کد خبر 169461
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز