همشهری آنلاین: نظامیان اوکراینی در نامه ای از «ویکتور یانوکوویچ» رییس جمهوری این کشور خواستند تدابیر فوری برای برقراری ثبات در کشور اتخاذ کند.

ارتش وکراینی خواستار اتخاذ تدابیر فوری برای برقراری ثبات در کشور شدند

به گزارش ایرنا، نامه نظامیان اوکراینی روز جمعه در پایگاه اطلاع رسانی وزارت دفاع اوکراین منتشر و در آن از «یانوکوویچ» به عنوان رییس جمهوری و فرمانده نیروهای مسلح این کشور خواسته شده است تا تدابیر فوری در چارچوب قوانین اوکراین برای تثبیت اوضاع کشور و دستیابی به سازش عمومی در جامعه اتخاذ کند.

در این نامه آمده است: حوادث جاری اوکراین نگرانی مردم از جمله اعضای نیروهای مسلح این کشور را در پی دارد.

نظامیان اوکراین در نامه خود به رییس جمهوری این کشور اشغال ساختمان های دولتی توسط معترضان را غیرقابل قبول خواندند که به ساختار حکومتی این کشور ضربه می زند و بر ضرورت پایان دادن به این وضعیت و خروج معترضان از مراکز دولتی اشاره کردند.

در این نامه همچنین از مواضع رییس جمهوری اوکراین و تلاش های وی برای حل و فصل مسالمت آمیز اوضاع حمایت شده است.

وزارت دفاع اوکراین پیش تر در بیانیه ای اعلام کرده بود که نیروهای مسلح این کشور در حوادث جاری این کشور مداخله نخواهند کرد.

«پاول لبدوف» وزیر دفاع اوکراین روز دوشنبه اعلام کرده بود: نیروهای مسلح اوکراین در رویارویی های این کشور دخالت نمی کنند و قصد ورود در روند حل مسایل کشور را ندارند.

وی تقاضای برخی سیاستمداران اوکراینی برای مشارکت ارتش در حل و فصل بحران کنونی را اقدامی تحریک آمیز خواند.

دیدار کری با رهبران مخالفان اوکراین در آلمان

به گفته یک مقام ارشد آمریکایی، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در حاشیه یک کنفرانس امنیتی در مونیخ با رهبران اپوزیسیون اوکراین دیدار خواهد کرد. این اولین دیدار وزیر امور خارجه آمریکا با رهبران مخالف دولت اوکراین خواهد بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، واشنگتن در روزهای اخیر از گفت‌وگو بین ویکتوریا یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری اوکراین و گروه‌های مخالف دولت او استقبال کرده است تا به اعتراضات دو ماهه در این کشور پایان داده شود.

به این ترتیب روز جمعه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با "آرسنی یاتسنیوک"، وزیر اقتصاد پیشین و رهبر کنونی حزب یولیاتیموشنکو نخست‌وزیر پیشین اوکراین،‌ "ویتالی کلیچکو"، رهبر حزب اودار ، "پترو پوروشنکو"، عضو پارلمان اوکراین و "روسلانا لیدیچکو"، یک خواننده پاپ دیدار خواهد کرد.

یانووکویچ و رهبران اپوزیسیون اوکراین روز دوشنبه در مذاکرات خود بر سر لغو برخی قوانین ضد اعتراضی و آزادی معترضان محبوس توافق کردند. اما این اقدامات به پایان دادن اشغال خیابان‌ها و نواحی تحت کنترل معترضان، مشروط شده است.

به گفته یک مقام ارشد آمریکایی که خواست نامی از او برده نشود، رهبران اپوزسیون اوکراین در یک کنفرانس امنیتی در مونیخ شرکت می‌کنند تا شرایط اوکراین را با جامعه جهانی در در میان بگذارند و در همین راستا نیز با کری دیدار خواهند کرد.

جان کری در حاشیه این کنفرانس با همتای روسی خود با سرگئی لاورف نیز دیدار خواهد کرد.

اما یانووکویچ روز پنجشنبه از تلاش دولتش برای پایان دادن به بحران سیاسی اوکراین حمایت کرده و گفت که به همه تعهدات خود عمل کرده است اما رهبران مخالفان در راستای منافع خود، به خشم مردم دامن می‌زنند.

وی گفت: به نظر من این اشتباه است. ما باید بدانیم که اگر منافع سیاسی گروه‌هایی خاص، بالاتر از موجودیت اوکراین قرار گیرد، آینده‌ای برای مردم وجود نخواهد داشت.

وی علی‌رغم اظهار اینکه برای پایان دادن به بحران، با مخالفان به توافق‌هایی دست یافته است،‌ از اوکراینی‌ها خواست تا برای صلح و بازگشت به زندگی عادی، هر کاری می‌توانند، بکنند.

پیش از این، دفتر ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرده بود که یانووکوویچ به دلیل بیماری حاد تنفسی و تب،‌در مرخصی به سر می‌برد.

این در حالی است که کلیچکو در بیانیه‌ای اعلام کرد: مردم تغییرات واقعی و عملی می‌خواهند و اگر یانوکوویچ از قدرت کناره‌گیری کند، این گامی منطقی خواهد بود.

در چنین شرایطی، مجمع پارلمانی شورای اروپا روز پنجشنبه ضمن ابراز نگرانی عمیق خود از وضعیت اوکراین اعلام کرد که اگر نقض حقوق بشر در این کشور ادامه داشته باشد یا اعتراضات در کی‌یف با مداخله و فشار دولت پایان یابد، ممکن است علیه این کشور تحریم‌هایی اعمال شود.

همچنین به گزارش شبکه خبری سی ان ان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در یک گفت‌وگوی تلفنی با یانوکوویچ مذاکرات دولت و اپوزسیون اوکراین را تمجید کرده و خواستار تلاش دولت برای عمل به توافقات شد.

طبق اعلام دفتر مرکل، وی همچنین در یک تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفت‌وگو کرده و از وی خواست تا به ادامه گفت‌وگوی سازنده و نتیجه‌گرا بین طرفین درگیر در اوکراین کمک کند. در حالی که اتحادیه اروپا و روسیه یکدیگر را به دخالت در امور اوکراین متهم می‌کنند، پوتین هفته گذشته فشار و نفوذ مسکو بر کی‌یف را تکذیب کرد.

اعتراضات اوکراین پس از خودداری یانوکوویچ از امضای قرارداد همکاری تجاری با اتحادیه اروپا و به جای آن دریافت وام 15 میلیون دلاری از مسکو، آغاز شده و اخیرا شدت یافت.

کد خبر 247794
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار