همشهری آنلاین: نوه حضرت امام خمینی (ره) در جریان بازدید و حضور تیم تهران‌گردی در حسینیه جماران، گفت: ایام دهه فجر فرصت خوبی است تا بتوانیم دلایل و ضرورت‌های انقلاب را تکرار کنیم.

سید حسن خمینی

به گزارش ایسنا، تیم تهران‌گردی امروز در جریان بازدید از منطقه 1، به جماران آمد و ضمن بازدید از مجموعه حسینیه جماران، خانه تاریخی امام و حیاط زندگی وی، با سید حسن خمینی نیز دیدار کردند.

سید حسن خمینی در این دیدار ضمن خوشامدگویی به تیم تهران‌گردی، با اشاره به نزدیکی ایام دهه فجر، گفت: نکته مهمی که در این ایام اهمیت دارد، این است که یادمان بماند چرا مردم در برهه‌ای از تاریخ، رهبری امام را قبول کرده‌اند و این تغییر در کشور رخ داد.

وی گفت: باید جزئیات دوران شاهنشاهی و مشکلات آن را بگوییم، چرا که مردم در این دوران به مرحله‌ای رسیده‌ بودند که رهبری امام را قبول کردند و با یک وحدت و دل باختگی، به سوی وی روی آوردند. در جریان پیروزی انقلاب،‌ توجه همه گروه‌ها در عرصه کشور به یک چیز بود و پذیرش رهبری و خط واحد وی مسئله‌ای است که باید همچنان تکرار شود تا یادمان نرود. در عین حال باید یادمان بماند قرار بود چه تغییراتی و چه آرمان‌هایی ایجاد شود.

سید حسن خمینی اضافه کرد: باید در این ایام با یادآوری آن روزها، این نکته را تکرار کنیم که چرا انقلاب صورت گرفت؟ اگر عاشورا را زنده نگه می‌داریم و یا واقعه غدیر و اعیاد دیگر و حتی روزهای حزن‌انگیز را ثبت کرده و گرامی می‌داریم برای آن است که این ایام و مناسبات فراموش نشوند و این نکات در ذهن جامعه باقی بماند. دهه فجر نیز مناسبتی است برای این یادآوری و هر سال باید با شور و نشاط بیشتری برگزار شود.

وی با اشاره به سه شعار اصلی «جمهوری اسلامی یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» که تبدیل به نماد جمهوری اسلامی شده است، گفت: یکی از تلخ‌ترین موضوعاتی که در دوره سلطنتی وجود داشت، پذیرش دخالت بیگانگان است. دخالت بیگانگان مسئله‌ای بد است، اما بدتر از آن پذیرش این دخالت است که متاسفانه مسؤلین آن دوران این دخالت را پذیرفته بودند. اینکه تصمیم برای کشور را فراتر از مرزهای آن بگیرند و مسؤلان آن متکی به نظر بیگانگان باشند، بسیار ناگوار است و در پرونده تاریخی دوران سلطنتی از 1320 تا دوره ملی شدن نفت و حتی فرار شاه و تا آستانه انقلاب، قدرت تصمیم‌گیری در دست آنها نبوده و این کشورهای خارجی بوده‌اند که تصمیمات را می‌گرفتند و متاسفانه این ویژگی و رفتار در آن زمان کاملا ملموس بوده و حتی شخص شاه منتظر دستور سفیر انگلیس یا آمریکا برای تعیین تکلیف یک فرد یا یک وزیر بوده است و این شرایط برای مردم کاملا ملموس و قابل درک بوده و استقلال به عنوان یک شعار کاملا برای مردم اهمیت ضرورت پیدا می‌کند.

وی افزود: در فضای پس از انقلاب که این شرایط تغییر کرده، فضای بسیار خوب برای مسؤلان به وجود آمده و مسؤلان به صورت مستقل تصمیم‌گیری می‌کنند و دیگر چنین خفتی را در تصمیم‌گیری نداریم. در شرایط فعلی سرنوشت کشور هر چه که باشد، در داخل تصمیم‌گیری می‌شود و توده‌های مردم در جریان این تصمیم‌گیری هستند و همین توده‌ها، آزادی را کاملا درک می‌کنند.

وی افزود: همه مردم متفق هستند که جامعه از نبود آزادی سیاسی در آن دوران رنج می‌برده و در عوض تنها برخی گروه‌های مذهبی افراطی نظیر بهائیت، آزادی‌های نسبی داشته‌اند.

وی اضافه کرد: باید درد مردم در زمان انقلاب را که چرا انقلاب کردند، در این سال‌ها باز هم نشان دهیم و وجه دیگر انقلاب یعنی جمهوری اسلامی و همگانی بودن حکومت را با مقید بودن و ارزش‌های اسلامی مد نظر قرار دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی تاکید کرد که درگیری در کارهای روزمره، انسان را از واقعیت‌ها و فلسفه وجودی خود بازمی‌دارد و باید نسبت به چنین تغییراتی در جامعه حساسیت بیشتری داشت.

نوه حضرت امام خمینی (ره) اضافه کرد: یکی دیگر از ابعاد خدمت‌رسانی به مردم همین نگاه همه‌ جانبه‌نگر به خدمت است و شهرداری تلاش‌های خوبی در سال‌های اخیر داشته و اگرچه اشتباهات و کاستی‌هایی صورت می‌گیرد. اما در مجموع نشان از تلاش خوب آنها دارد.

وی افزود: در دوره جدید که شورای شهر تهران با ریاست آقای مسجدجامعی شکل گرفته، باید توجه بیشتری به بعد فرهنگی شهر و شهرسازی صورت گیرد و این ابعاد پررنگ‌تر شوند.

وی تاکید کرد که بعد اسلامی انقلاب در تهران بسیار مهم است و تهران باید به عنوان شناسنامه کشور دیده شود و این شناسنامه تهران باید کاملا در دسترس قرار گیرد.

سید حسن خمینی تاکید کرد که توجه به روابط و هنجارهای به هم تنیده شده دینی و قدیمی در تهران باید مورد توجه قرار گیرد و افزود: تهران با این هویت زنده است و باید آن را حفظ کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: باید هر چه زودتر برای مسئله آلودگی هوای تهران چاره‌ای اندیشید و افزود: هوای تهران، هوای نامساعدی است و تنها این چند روز اندکی هوا بهتر شده وگرنه ما در روزهای هفته در قم به سر می‌بریم و این دو روز آخر هفته به تهران می‌آییم اما باز هم هوای ناسالمی وجود دارد.

وی با لحنی طنز‌آلود گفت: بهتر است این پنکه‌ای که برای هوای تهران گذاشته‌اید را هر روز روشن کنید تا هوا بهتر شود.

تیم تهران‌گردی در ادامه این بازدید از کوچه‌های اطراف محله جماران، مساجد و درختان قدیمی آن بازدید کردند.

کد خبر 247770
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز