همشهری آنلاین: دکتر فرقانی، دبیر کمیته «پیشکسوتان مطبوعات» به تشریح ملاک‌های گزینش روزنامه‌نگار پیشکسوت در بیستمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی پرداخت.

به گزارش پایگاه رسمی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، دکتر محمدمهدی فرقانی در گفت‌وگو با ستاد اطلاع‌رسانی بیستمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی، درباره تفاوت‌های جشنواره بیستم با دوره‌های پیشین گفت: بنا بر تصمیم دبیرخانه جشنواره در این دوره در کنار انتخاب روزنامه‌نگاران برتر و ارزیابی آثار ارسالی، برای قدردانی از کسانی که سالیان متمادی در این عرصه فعال بوده و زحمات فراوانی را برای ارتقاء روزنامه‌نگاری در کشور متحمل شده‌اند باب جدیدی تحت عنوان روزنامه‌نگار پیشکسوت باز شود.

وی افزود؛ بر این اساس، معیارهای 12 گانه‌ای برای گزینش روزنامه‌نگار پیشکسوت تدوین و به تأیید اعضای 5 نفره این کمیته هم رسیده شد که با در نظر گرفتن این معیارها از بین روزنامه‌نگاران با سابقه یک نفر به عنوان روزنامه‌نگار پیشکسوت معرفی می‌شود.

فرقانی با بیان اینکه هر کدام از این معیارها بخشی از شخصیت و هویت یک روزنامه‌نگار پیشکسوت را شکل می­‌دهد، به سابقه کار مطبوعاتی به عنوان پیش‌نیاز و ورودی یک روزنامه‌نگار به گزینش نهایی اشاره کرد و افزود: یک روزنامه‌نگار، زمانی پیشکسوت محسوب می‌شود که حداقل 30 سال سابقه کار مطبوعاتی داشته باشد. البته هر چه سابقه کار بالاتر باشد از امتیاز بیشتری برخوردار است.

وی سطح تحصیلات و سن روزنامه‌نگار را معیارهای دوم و سوم گزینش نهایی عنوان کرد و گفت: سن بالاتر در شرایط برابر از امتیاز بیشتری برخوردار است.

دبیر کمیته پیشکسوتان مطبوعات در ادامه با اشاره به شهرت روزنامه‌نگار به عنوان معیار چهارم، در خصوص معیار پنجم اظهار داشت: معیار دیگر، شاگردپروری است که به انتقال تجربیات فرد در محیط کار و پرورش روزنامه‌نگاران جوان در طول سالیان فعالیت حرفه‌ای در محیط کار ارتباط پیدا می‌کند.

وی سابقه تدریس و فعالیت آموزشی در محیط دانشگاهی و آموزشی رسمی را مورد ششم عنوان کرد و در توضیح تأثیرگذاری بر ساحت‌های روزنامه‌نگاری به عنوان معیار هفتم تصریح کرد: سبک‌سازی‌ها، فعالیت‌های روش‌مند و شیوه‌هایی که یک فرد در طول مدت فعالیت ابداع کرده باشد از آن جمله است.

به گفته محمدمهدی فرقانی، نگارش‌های مرتبط با حوزه روزنامه‌نگاری هشتمین مورد از معیارهای انتخاب روزنامه‌نگار پیشکسوت است که در این خصوص تعداد کتاب‌ها و مقالات تألیفی روزنامه‌نگار مدنظر کمیته بوده است.

وی پژوهش‌های مرتبط در حوزه روزنامه‌نگاری را هشتمین معیار گزینش روزنامه‌نگار پیشکسوت دانست و در تشریح سه معیار آخر به عنوان ملاک‌های کیفی کمیته داوران گفت: پایبندی و تعهد به ارزش‌های اخلاقی و هنجارهای حرفه‌ای، پاسداشت شرافت حرفه روزنامه‌نگاری و ترویج ارزش‌ها، اصول و هنجارهای روزنامه‌نگاری سه معیار نهایی است که برای هر کدام از آنها امتیاز ویژه‌ای در نظر گرفته شده و در گزینش نهایی روزنامه‌نگار پیشکسوت به آن‌ها استناد خواهد شد.

دکتر فرقانی در خصوص ملاک‌های انتخاب اعضای کمیته پیشکسوتان مطبوعات نیز خاطرنشان کرد: عمده تلاش ما بر این بوده است که اعضای کمیته از بین روزنامه‌نگارانی انتخاب شوند که حائز شرایط موردنظر باشند. به بیان دیگر هر کدام از اعضای کمیته می‌توانستند یکی از گزینه‌های نهایی روزنامه‌نگار پیشکسوت باشند.

این مدرس دانشگاه در پایان، مهمترین هدف انتخاب روزنامه‌نگار پیشکسوت را حفظ شرافت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری دانست و افزود: حفظ شرافت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری و پایبندی به ارزش‌های اخلاقی مهم‌ترین دستاورد این اقدام است. روزنامه‌نگاری که در طول سالیان متمادی فعالیت حرفه‌ای دروغ نگفته است، جعل خبر نکرده و به خاطر پول و مسائل مالی، شرافت حرفه‌اش را خدشه‌دار نکرده است یقیناً قابل تقدیر است.

کد خبر 247082
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز