همشهری آنلاین: شاخص کل بورس و اوراق بهادار در جریان معاملات روز جاری با افت ۱۳۳۱ واحد مواجه شد و به کانال ۸۳ هزار واحد بازگشت.

اوراق بهادر و بورس

به گزارش خبرنگار مهر، شاخص کل بورس و اوراق بهادار در جریان معاملات روز جاری با افت 1331 واحد مواجه شد و به کانال 83 هزار واحد بازگشت.

این در حالی است که شاخص کل بورس طی روزهای اخیر روندی نزولی را در پیش گرفته است و امروز با این روند نزولی شاخص در عدد 83 هزار و 641 واحد متوقف شد.

امروز بیشتر نمادهای معاملاتی بازار سرمایه روندی منفی را تجربه کردند. در پایان معاملات روز شنبه بازار سرمایه شاخص بورس کاهش 727 واحدی را به ثبت رساند و از ارتفاع 85 هزار به عدد 84 هزار و 973 واحد سقوط کرد.

حامد ستاک امروز در گفتگو با مهر، در مورد دلایل عمده افت شاخص بورس طی روزهای اخیر گفت: معمولا پس از هر صعود خوبی که شاخص دارد بازار منتظر بهانه‌ای برای اصلاح است و گاهی زمانی که فکر می‌کنیم که اصلاح بازار به پایان رسیده، به دلیل اینکه ذهنیت بازار هنوز روند نزولی است، یکسری کارشکنی‌ها و شایعات باعث پایین آمدن روزافزون شاخص می شود.

کارشناس بازار سرمایه افزود: در حال حاضر بازار گرفتار چنین حالتی شده و بسیاری از سهم هایی که به لحاظ بنیادی قابلیت بالایی دارند، پایین تر از ارزش اسمی این معامله می‌شوند و معمولا هر چقدر اصلاح بیشتر باشد، صعود بعدی هم بیشتر خواهد بود که این نوع رفتار، رفتار هیجانی چه به هنگام اصلاح و چه به هنگام صعود خیلی به سود بازار نیست.

وی خاطر نشان کرد: مسئولین بازار باید تدابیری اتخاذ کنند که شیب این صعودها و نزول‌ها کمتر شود که متاسفانه این روزها این موضوع دیده نمی‌شود و بعضا با عرضه‌های غیرکارشناسی و خارج از توان بازار از سوی سازمان‌ها با ماهیت سهامدار عمده این موضوع را تشدید می‌کنند.

ستارک در پاسخ به این سئوال که آیا به نظر جنابعالی این گفته که شاخص به صورت حبابی بالا رفته، بنابراین این حباب هم اکنون ترکیده و شاخص در حال نزول است، درست است؟ گفت: برای حبابی فرض کردن شاخص و کلا قیمت سهم‌ها در بحث مالی، یکسری سنجه‌هایی داریم که این موضوع را می‌توانیم بررسی کنیم و با بررسی به وسیله این سنجه‌ها از جمله آنها مقایسه ارزش بازار با ارزش ذاتی سهم‌ها و همچنین نسبت قیمت بر روی عایدی و مقایسه آن با بورس‌های مشابه، بررسی ریسک سیستماتیک و انتظارات آتی اقتصادی کشور با توجه به این نکته‌ها می بینیم که قالب بازار و سهم‌های بزرگ بازار دچار حباب نیستند و حتی فاصله زیادی با حبابی شدن دارند.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اما ممکن است در بخشی از سهم‌های کوچک به دلیل فعالیت‌های سفته بازی که آنهم می‌توانیم دلیل اصلی اش را عرضه‌های غیرکارشناسی در عرضه‌های غیربنیادی و روانی شدن نقدینگی فعالین بازار به سمت سهم‌های کوچک است، بقیه بازار دچار حبابی نیست و تا حبابی شدن فاصله زیادی دارد.

وی عنوان کرد: اما اینکه چطور می‌شود ادعای حباب هر چند وقت یکبار مطرح شود و پس از هر صعود و نزول ادعای حبابی بودن بازار مطرح می‌شود، دلیل اصلی اش جذاب بودن این ادعا برای مخاطب و همچنین هزینه‌های کم این ادعا است که در بسیاری از این موارد افرادی که ادعای حبابی بودن بازار را می‌کنند، قادر به اثبات ادعای خود نیستند.

کد خبر 246456
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز