پنجشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک سخنگوی کنفرانس امنیتی مونیخ امروز اعلام کرد: از رییس جمهوری ایران برای شرکت در پنجاهمین دوره از برگزاری نشست امنیتی بین المللی مونیخ که همه ساله با حضور سران ده‌ها کشور جهان برگزار می شود، دعوت شده است.

munich security conference

این مقام کنفرانس امنیتی مونیخ که خواست نامش در خبر ذکر نشود روز پنج شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در برلین ضمن تایید خبر هفته نامه اشپیگل که از احتمال حضور حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در آلمان به منظور شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ خبر داده بود، گفت: از آقای روحانی برای حضور در پنجاهمین نشست امنیتی مونیخ دعوت شده است.

سخنگوی کنفرانس امنیتی مونیخ در عین حال خاطرنشان کرد: هنوز پاسخی از سوی تهران به این دعوت دریافت نکرده ایم و مشخص نیست که ایشان یا مقام دیگری از ایران در این نشست حضور خواهند یافت یا نه.

وی افزود: دعوت از رییس جمهوری ایران برای حضور در کنفرانس امنیتی مونیخ همزمان با ارسال دعوت نامه برای مقام های سایر کشورهای جهان انجام شده است.

وولفگانگ ایشینگر سفیر سابق آلمان در آمریکا و رییس کنفرانس امنیتی مونیخ همواره در نشست های مقدماتی سالانه خود برای تشریح برنامه های این نشست بین المللی، ابراز امیدواری کرده است که نماینده ای از ایران در نشست امنیتی مونیخ حضور داشته باشد.

پنجاهمین نشست امنیتی مونیخ با حضور سران و مقام های سیاسی و امنیتی کشورهای مختلف جهان در روزهای 31 ژانویه تا دوم فوریه در شهر مونیخ برگزار می شود.

کنفرانس امنیتی مونیخ در سال ۱۹۶۲ توسط ادوارد هاینریش فن کلایست اشمنتسین، نظامی معروف آلمانی بنیان گذاشته شد و امروزه به عنوان معتبرترین گردهمایی مقامات ارشد سیاسی و امنیتی جهان شناخته می‌شود که با حضور مقام‌های دفاعی ده‌ها کشور جهان در شهر مونیخ آلمان برگزار می‌شود.

این کنفرانس ابتدا کنفرانس امنیتی بین المللی و نیز کنگرهٔ دفاع شناسی نام داشت و درخصوص سیاست های امنیت جهانی فعالیت داشت و هرساله در ماه فوریه در هتل بایریشه هوف در مونیخ آلمان برگزار می‌شد.

در کنفرانس مونیخ تصمیمی اتخاذ نمی‌شود و صرفا این اجلاس برای اظهار نظر، رایزنی و دیدارهای سیاسی در حاشیه نشست برگزار می شود.

کنفرانس مونیخ به یکی از مجامع بین المللی مهم در عرصه امنیت جهانی تبدیل شده و هر سال به طور ویژه به یک موضوع مهم امنیت بین المللی می پردازد.

کنفرانس امنیتی مونیخ به دلیل تشابه کمی و کیفی و بازتاب های آن با مجمع جهانی اقتصاد، به داووس امنیتی نیز شهرت دارد.

در این گردهمایی، سیاستمداران متخصص در امور امنیتی (معمولا وزیران امور خارجه و دفاع)، نظامیان کارشناس امور بین المللی و نیز برخی از صاحبان صنایع تسلیحاتی از کشورهای مختلف جهان به بحث و بررسی درخصوص مسائل امنیت جهانی می پردازند.

جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا از جمله شخصیت هایی است که طی سال های گذشته در این نشست بین المللی حضور یافته و به سخنرانی پرداخته است و انتظار می رود امسال نیز به همراه جان کری وزیر امور خارجه این کشور از مقام‌های سیاسی حاضر در این نشست باشد.

تاکنون علی لاریجانی به عنوان دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی و منوچهر متکی و علی اکبر صالحی وزیران وقت امور خارجه ایران به نمایندگی از کشورمان در این نشست بین المللی حضور یافته و مواضع جمهوری اسلامی را درخصوص مسائل مهم منطقه‌ای و بین المللی تشریح کرده اند.

علی اکبر صالحی سال گذشته و در چهل و نهمین نشست امنیتی مونیخ در سخنانی صریح و شفاف، مواضع جمهوری اسلامی در استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای را تشریح کرد و با دلایل منطقی و قاطع به سوالات و ابهامات مطرح در اذهان حاضران این نشست بین المللی درمورد فعالیت های هسته‌ای ایران پاسخ داد.

کد خبر 244397
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز