جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۰
۰ نفر

همشهری آنلاین خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA) جمعه ۲۲ اذر اعلام کرد، «جانگ سونگ تائک»، یکی از بانفوذ‌ترین دولتمردان و شوهر عمه کیم جونگ اون، رهبر این کشور که اخیرا به اتهام «اعمال مجرمانه» از تمام مسئولیت‌های خود خلع شده بود، اعدام شده است.

جانگ سونگ تائک

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جانگ سونگ تائک در نشست اخیر حزب حاکم کمونیست توسط مامورانی بازداشت و از سالن کنفرانس بیرون برده شده بود.

وی یکی از چهره‌های اصلی امور اقتصادی در کره شمالی بود و به طور مرتب مذاکرات با چین، نزدیک‌ترین متحد پیونگ‌یانگ را به عهده داشت.

خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد، جانگ سونگ تائک در یک دادگاه نظامی به جرم تلاش برای براندازی حکومت خائن شناخته شده و حکم اعدام او به اجرا گذاشته شده است.

پاتریک ونترل، سخنگوی شورای امنیت ملی در کاخ سفید در واکنش به این اعدام گفت: «در صورتی که این خبر تایید شود، نمونه‌ای دیگر از وحشی‌گری افراطی در رژیم کره شمالی روی داده است.»

هیات مرکزی حزب کمونیست کارگری کره شمالی پیش‌تر جانگ سونگ تائک را به اتهام ارتکاب «اعمال ضدحزبی و ضدانقلابی» اخراج کرده بود.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی،‌ برکناری و اعدام این مقام مهم‌ترین اتفاق سیاسی در کره شمالی پس از به قدرت رسیدن کیم جونگ اون بجای پدرش کیم جونگ ایل ارزیابی می‌شود.

هم‌زمان، پارک گئون-های، رئیس جمهوری کره جنوبی هشدار داده است که حکومت کره شمالی با اعمال ارعاب تلاش می‌کند که موقعیت رهبر جوان این کشور را تثبیت کند.

وی گفته است که روابط بی‌ثبات کره شمالی و کره جنوبی در پی کنار گذاشته شدن جانگ سونگ تائک به احتمال زیاد بی‌ثبات‌تر خواهد شد.

جانگ سونگ تائک معمولا در کنار کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دیده می‌شد و بسیاری او را قدرت اصلی پشت سر رهبری می‌دانستند. وی از سال ۱۹۹۲ به عضویت کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگری درآمد و یکی از اعضای ارشد این حزب بود.

او از سال ۲۰۱۱ معاون کمیسیون دفاع ملی، بالا‌ترین نهاد نظامی کره شمالی شده بود.

جانگ سونگ تائک که ۶۷ سال داشت در سال ۱۹۷۲ با خواهر کیم جونگ ایل، رهبر سابق کره شمالی ازدواج کرده بود. آن‌ها از این ازدواج یک دختر داشتند که در پاریس دانشجو بود و در سال ۲۰۰۶ خودکشی کرد.

کد خبر 242266
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز