یک مقام مسئول در شرکت ملی صادرات گاز ایران از مذاکره ۳شرکت هندی با ایران برای انتقال گاز از راه دریا خبر داد؛ خبری که می‌تواند نشانه‌ای از منتفی شدن مذاکرات طولانی برای صادرات گاز ایران از خاک پاکستان به هند باشد.

به گفته علی امیرانی، مدیر بازاریابی، فروش و بررسی‌های اقتصادی شرکت ملی گاز ایران، پیش‌تر تفاهمنامه‌هایی برای ساخت خط لوله در آب‌های عمیق دریای عمان امضا شده و شرکت هندی مطالعات اولیه و مقدماتی برای ساخت این خط لوله را انجام داده است.
به گزارش شانا، او هزینه ساخت خط لوله صادرات گاز به هند از مسیر دریا را ٤ تا ٥ میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: صادرات گاز ایران به هند از مسیر دریا هیچ تناقضی با پروژه خط لوله صلح ندارد.

درصورت توافق نهایی گاز ایران از طریق یک خط لوله ١٤٠٠کیلومتری زیردریایی به هندوستان صادر می‌شود که در این صورت طولانی‌ترین خط لوله انتقال گاز زیردریایی جهان خواهد بود. همزمان ایران با تمدید ضرب‌الاجل تکمیل خط لوله انتقال گاز این کشور به پاکستان موافقت کرد و کارشناسان 2کشور برای تعیین این زمان و استراتژی افزایش سرمایه و نهایی کردن دوره ساخت این خط لوله در‌ماه جاری با یکدیگر دیدار خواهند کرد. مذاکرات صادرات گاز ایران به پاکستان پس از آغاز وزارت بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران به مشکل برخورد کرده چرا که طرف پاکستانی نتوانسته است به تعهدات خود برای تکمیل خط انتقال گاز درون خاک خود عمل کند.

 

کد خبر 242197

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار