شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: درحالی که کشورهای غربی ازجمله آمریکا برای پیوستن اوکراین به قرارداد همکاری تجاری با اتحادیه اروپا تلاش می کردند، شواهد موجود حاکی از انتخاب روسیه بجای غرب ازطرف سران این کشور شرق اروپا است.

اوکراین بجای غرب روسیه را برگزید

به گزارش ایرنا، رسانه های خبری روسیه روز شنبه در گزارش های خود از کسب توافق میان سران روسیه و اوکراین برای پیوستن کی یف به اتحادیه گمرکی خبر دادند.

روزنامه ودوموستی ازنشریات معتبر و پرشمارگان روسیه در گزارشی در این زمینه به دیدار روزگذشته ویکتور یانوکوویچ و ولادیمیر پوتین رییسان جمهوری اوکراین و روسیه در سوچی اشاره کرد که در آن توافق برای پیوستن اوکراین به اتحادیه گمرکی به دست آمده است.

رسانه های دیگر روسی همچون خبرگزاری ریانووستی هم به استناد گزارش ادوارد لوکاس کارشناس مجله اکونومیست از امتیازهایی که روسیه به اوکراین خواهد داد، خبر داده اند.

براساس این گزارش ها، روسیه با واگذاری وام 15 میلیارد دلاری به اوکراین موافقت کرده است و علاوه بر آن گاز صادراتی به روسیه به این کشور از رقم حدود 500 دلار برای هر هزار مترمکعب به 200 دلار کاهش می یابد.

براساس گزارش رسانه های روسی، توافقنامه پیوستن اوکراین به اتحادیه گمرکی در سال 2015 و پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور امضا خواهد شد.

سران روسیه و اوکراین روز جمعه در شهر بندری سوچی روسیه در ساحل دریای سیاه دیدار کردند و به گفته دمیتری پسکوف سخنگوی رییس جمهوری روسیه، امضای موافقت نامه مشارکت راهبردی میان دو کشور از جمله مسایل مطرح شده در این دیدار بود.

در همین حال مخالفان دولت اوکراین اعلام کرده اند با پیوستن کشور خود به اتحادیه گمرکی به شدت مقابله خواهند کرد.

ویتالی کلیچکو رهبر حزب مخالف دولت اودار روزپنجشنبه در این رابطه هشدار داد که در صورت امضای هر گونه موافقت نامه ای در راستای عضویت اوکراین در اتحادیه گمرکی موج جدید اعتراضات مردمی این کشور را فرا خواهد گرفت.

اتحادیه گمرکی در ژانویه سال 2012 با شرکت کشورهای روسیه، قزاقستان و بلاروس آغاز بکار کرد.

اوکراین در هفته های اخیر شاهد تظاهرات گسترده مخالفان دولت در اعتراض به خودداری رییس جمهوری اوکراین از امضای قرارداد همکاری تجاری با اتحادیه اروپا بود.

مخالفان دولت اوکراین در پایتخت با برگزاری تظاهرات گسترده که در آن دهها هزار نفر شرکت داشتند فعالیت نهادهای حکومتی از جمله نخست وزیری و شهرداری کی یف را مختل کردند.

کد خبر 241558
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی