سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران گفت: دادگاه محمود احمدی‌نژاد باید غیرعلنی باشد؛ زیرا در مرحله تحقیقات است.

احمدی نژاد

سیامک مدیرخراسانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره علنی بودن دادگاه محمود احمدی‌نژاد در پنجم آذرماه، گفت: هنوز در این مورد تصمیم‌گیری نشده است، چون در حال حاضر با هیات قضایی صحبتی نشده است.

رئیس شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران اظهار کرد: در روزهای آتی در مورد برگزاری این دادگاه به صورت علنی یا غیرعلنی تصمیم‌گیری می‌شود.

همچنین محسن افتخاری رئیس دادگاه کیفری استان تهران گفت: طبق قانون تعیین حدود وظایف، اختیارات و مسئولیت‌های ریاست‌جمهوری، رئیس‌جمهور جزو معدود افرادی است که پرونده وی بدون تحقیقات مقدماتی در دادسرا به دادگاه ارسال می‌شود.

افتخاری تصریح کرد: از آنجا که تحقیقات مقدماتی بر روی پرونده احمدی‌نژاد در دادگاه صورت می‌گیرد، احتمالا دادگاه غیرعلنی برگزار می‌شود.

وی گفت: اوایل هفته آینده مشخص می‌شود که این دادگاه به چه صورت برگزار خواهد شد.

 ‌طبق ماده 19 قانون تعیین حدود وظایف، اختیارات و مسئولیت‌های ریاست‌جمهوری، «رسیدگی به اتهامات مربوط به تخلفات در رابطه با وظایف و اختیارات رئیس‌جمهور در صلاحیت دیوان عالی کشور است و در جرایم‌ عادی از طریق دادگاه‌های عمومی دادگستری تهران و با اطلاع مجلس صورت می‌گیرد.»

در تبصره این ماده نیز آمده است: «در هر کدام از اتهامات نامبرده رسیدگی مستقیماً به وسیله دادگاه انجام گرفته و دادسرا حق دخالت ندارد.»

کد خبر 239326
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار