همشهری آنلاین: اگرچه قیمت پیشنهادی فروش اغلب واحدهای مسکونی طی چند ماه گذشته با کاهش (هر چند به میزان جزئی) رو به رو شده است اما متقاضیان در بازار مسکن، قیمت‌های فعلی را همچنان گران و غیر واقعی برآورد می‌کنند.

دنیای اقتصاد نوشت: اکثر خریدارانی که این روزها در بازار مسکن از عهده پرداخت قیمت‌های پیشنهادی فروشنده‌ها بر نمی‌آیند در مواجه شدن با قیمت‌های فعلی که به دلیل عدم استقبال آنها از بازار خرید و فروش به ثبات رسیده یا همانطور که گفته شد با کاهش ناچیز رو‌به‌رو شده است، تاکید می‌کنند که هنوز قیمت‌های فروشی با توانایی مالی آنها فاصله زیادی دارد.

یکی از متقاضیان در بازار مسکن گفت: در حال حاضر با توجه به قیمت‌هایی که رسانه‌ها به عنوان نرخ‌های کاهش‌یافته مسکن مرتب معرفی می‌کنند، آیا واقعا میزان افت قیمت مسکن آنقدر چشمگیر شده است؟

وی در ادامه اظهار کرد: این قیمت‌ها که هنوز فاصله زیادی با توان مالی خریداران دارد، نتیجه رکود است!

از سوی دیگر، فروشنده‌ای در بازار معاملات مسکن تصریح کرد: رکودی که در این چند وقت کارشناسان و مسئولان بازار مسکن از آن خبر می‌دهند، صحت دارد. از شواهد حاکم بر بازار معاملات مسکن مشخص است که متقاضیان مسکن، بودجه کافی برای خرید ندارند چرا که من، واحد فروشی خود را علاوه بر اینکه به بنگاه املاک سپرده‌ام چندین مرتبه هم در روزنامه آگهی کردم و در فایل فروش اعلام کردم که واحد مذکور را زیر قیمت به خریدار تحویل می‌دهم اما همچنان هیچ خریداری راضی به بازدید از واحد نشد، چه برسد به اینکه پای میز معامله حاضر شود.

همچنین برخی از خریداران مبلغ پیشنهادی فروش را با میزان حقوق دریافتی سالانه خود مقایسه می‌کنند و از این طریق احتمال صاحب‌خانه شدن خود را دور می‌دانند.

خریداری در رابطه با این مساله خاطرنشان کرد: بنده برای خرید یک متر مربع از یک واحد درجه 3 در غرب تهران باید حقوق 3 ماه خود را پس‌انداز کنم. با این تفاسیر برای خرید یک واحد 60 متری باید 180 ماه یا 15 سال تمام حقوق خود را پس‌انداز کنم، آن هم به شرط اینکه قیمت املاک تا آن زمان رشد نداشته باشد و ثابت باقی بماند.

کد خبر 239026

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار