همشهری آنلاین: کاهش سهمیه آرد از سال گذشته و افزایش قیمت آرد آزاد موجب شده است تا مردم سراوان برای خرید نان اقدام به تشکیل صف‌های طولانی کنند. در حال حاضر تهیه بیش از ۱۰ عدد نان در این شهر تنها با ارایه تقاضای کتبی و تایید فرمانداری امکان‌پذیر است.

صف نان سراوان

به گزارش مهر، در طی یک ماه گذشته کمبود عرضه نان و خاموش شدن بسیاری از تنور نانوایی‌ها پس از نخستین ساعات فعالیت موجب ازدحام بیش از حد مردم در مقابل نانوایی‌ها شده است تا جائی که بنا بر شواهد موجود صف‌های نان از تعداد 50 متقاضی نیز فراتر رفته و زمان خرید نان به بیش از 3 ساعت در این شهرستان رسیده است.

نان‌آورانی که دست خالی مانده‌اند

حاج اسماعیل امرا یکی از شهروندان سراوانی با بیان اینکه تهیه یک قرص نان برای مردم این شهرستان به کابوس تبدیل شده است می‌گوید: با وجود اینکه روز گذشته بیش از3 ساعت از وقت خود را با فرزندش برای تهیه چند قرص نان در صف سپری کرده است اما با این حال دست خالی به خانه بازگشته است.

این بازنشسته دانشگاه که به منظور تهیه نان مجبوربه عزیمت به شهرهای اطراف شده است افزود: برای تهیه تعداد 10 قرص نان مجبور شدم تا به شهرستان مهرستان در فاصله 100 کیلومتری سراوان عزیمت کنم تا شرمنده زن و بچه نشوم.

قادر بخش دهواری دیگر شهروند سراوانی نیز که برای تهیه نان دست به دامان برادر زن خود شده است افزود: بیش از یک ماه است که نان خود را از زاهدان و از طریق اتوبوس‌های بین شهری تامین می‌کند.

وی بحران نان در سراوان را در حالی که در باقی شهرهای استان به چشم نمی‌خورد ناشی از عملکر نامناسب مسئولان این شهرستان عنوان کرد.

صادق پگاه یکی از رانندگان تریلر نیز که از تهران برای حمل بار به بازارچه کهک سراوان سفر کرده بود در این رابطه گفت: به دلیل اینکه ورود خودروهای سنگین به شهر ممنوع است لذا بیش از سه روز است که به دلیل شلوغی بیش از حد نانوایی‌ها مجبور شده است تا از خوردن نان صرف نظر کند.

نظارت بر نحوه توزیع آرد ضعیف است

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر محمدی نیز در این رابطه اظهار داشت: با وجود اینکه سرانه و سهمیه آرد به ازای شهروندان کاهش یافته است اما در توزیع همین مقدار اندک نیز مدیریت و نظارت صحیحی اعمال نمی‌شود.

محمد امین دهواری افزود: به طور مثال شهر محمدی با تعداد 7 هزار جمعیت بنا بر سرانه تعیین شده به ازای هر نفر به میزان 7.5 کیلو باید 52 تن آرد به صورت ماهیانه دریافت کند اما این در حالیست که سهمیه این شهر در حال حاضر از 30 تن تجاوز نمی‌کند.

وی گفت: روستای زنگیان با جمعیت بیش از 4 هزار نفر هم از این قضیه مستثنا نیست و به جای دریافت 28 تن بر مبنای سرانه تعیین شده تنها 9 تن آرد به آن اختصاص یافته است.

دهواری گفت: بسیاری از دستگاه‌های دولتی به دلیل رابطه از سهمیه آرد بیشتری برخوردار هستند و حق بسیاری از مردم در این راستا تضییع می‌شود.

وی با اشاره به نانوایی مستقر در سازمان زندان‌های سراوان اظهار داشت: این نانوایی بیش از 10 تن آرد سهمیه دارد در صورتیکه مصرف ان از 3 تن هم تجاوز نمی‌کند و تا کنون نیز برخورد و یا نظارتی در این رابطه اعمال نشده است.

این عضو شورای شهر گفت: در جلسه‌ای که با حضور فرماندار برای بررسی این مشکل برگزار شد مسئولان مدعی شدند که بخشی از نان تولیدی برای خوراک دام‌ها صرف می‌شود و قسمتی نیز به آن سوی مرز حمل می‌شود اما با فرض اینکه این ادعا صحت داشته باشد آیا جلوگیری از خروج نان به آنسوی مرز وظیفه مردم است؟

دریافت نان با تقاضای کتبی

مدیر یکی از حوزه‌های علمیه اهل سنت سراوان نیز با بیان اینکه برای دریافت روزانه 100 قرص نان مجبور به ارایه تقاضای کتبی و موافقت فرمانداری شده است گفت: تهیه نان برای تامین قوت طلبه‌ها یکی از مشکلاتی است که در طی یک ماه گذشته به عنوان یکی از دغدغه‌های مدیران حوزه تبدیل شده است.

وی که نخواست نامش فاش شود افزود: نان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین قوت مردم این منطقه محسوب می‌شود و با توجه به محرومیت منطقه لذا کمبود نان بسیاری از مردم فقیر را با مشکل جدی مواجه کرده است.

مدیر یکی از مدارس شبانه روزی سراوان نیز با بیان اینکه برای تهیه نان دانش آموزان با مشکل مواجه شده است اظهار داشت: از زمانیکه سراوان با کمبود نان روبرو شده است پیمانکار سلف سرویس از تهیه و تامین نان برای دانش آموزان خودداری کرده است و لذا دانش آموزان این مجتمع شبانه روزی نان برای خوردن ندارند.

وی که نخواست نامش فاش شود گفت: برای تهیه نان مجبور شدیم تعداد 50 دانش آموز این مجتمع را به صف نانوایی ببریم تا هر یک از آنها با دریافت 3 الی 4 قرص نان مشکل خوراک سلف سرویس را حل کنند که متاسفانه این اقدام با اعتراض شدید بسیاری از مردم در مقابل نانوایی روبرو شد.

نان خورانی که دیده نمی‌شوند

یک مقام آگاه در خصوص کمبود نان و سهیمه ناعادلانه در نظر گرفته شده گفت: متاسفانه تعداد زیادی از اتباع بیگانه و خانواده‌های بدون شناسنامه در این شهرستان به ویژه در بخش بم پشت وجود دارند که برای آنها سهمیه‌ای در هیچ کجا دیده نشده است.

وی اظهار داشت: تعداد زیادی از نیروهای انتظامی و یا افراد شاغل در هنگ مرزی و همچنین دانشجویان در این منطقه مشغول به خدمت و تحصیل هستند که در آمار جمعیتی دیده نشده و هیچ سهمیه‌ای برای آنها اختصاص داده نشده است.

وی افزود: در حال حاضر بخشی از نان‌های تولیدی در این شهرستان توسط خودرو‌های قاچاق سوخت به آن سوی مرز حمل می‌شود و هر قرص نان 2 الی 5 هزار تومان به فروش می‌رسد و بسیاری از قاچاقچیان سوخت در نواحی کوهستانی و مرزی برای انتقال سوخت به آن سوی مرز از چهارپایان استفاده می‌کنند که خوراک اغلب این حیوانات را نان تشکیل می‌دهد.

وی افزود: طبیعی است با این آمار پنهان و دور از چشم مسئولان که بخشی از سهمیه آرد مردم را می‌بلعد چوبش را باید مردم عادی بخورند.

آرد آزاد نان را آجر می‌کند

محمد پرکی از خبازان روستای آسپیچ سراوان نیز با بیان اینکه پخت نان با آرد آزاد حاصلی به جز ضرر برای خبازان ندارد اظهار داشت: در حال حاضر هر کیسه آرد 40 کیلویی به قیمت 450 هزار ریال به صورت آزاد به فروش می‌رسد که با هزینه حمل 470 هزار ریال برای نانوا تمام می‌شود.

پرکی افزود: با توجه به اینکه با هر کیسه آرد تنها 90 قرص نان می‌توان پخت کرد با احتساب فروش هر قرص نان به قیمت 500 تومان حتی پول کیسه آرد هم در نمی‌آید چه برسد که هزینه سوخت و اضافه کار کارگر را هم بخواهیم پرداخت کنیم.

وی افزود: برای حل این مشکل دولت یا باید قیمت نان را افزایش دهد و یا سهمیه آرد را اضافه کند که در هر حال حاضر مسئولان به هیچ یک از این راه حل‌ها تن نمی‌دهند و لذا بار این مشکل بر روی دوش مردم افتاده است.

پرکی با بیان اینکه تعداد 38 کیسه آرد را برای تامین نیاز مردم روزانه به پخت می‌‌رساند افزود: با کاهش سهمیه آرد مجبور به خرید 18 کیسه به قیمت آزاد هستیم که به دلیل گرانی آرد دیگر امکان خرید و پخت آزاد وجود ندارد.

مصرف سیستان و بلوچستان با سایر کشور متفاوت است

نوید ملازهی عضو شورای اسلامی شهر سراوان نیز گفت: با وجود اینکه سهمیه آرد در تمامی کشور کاهش یافته است اما این کمبود و مشکل به اندازه‌ای که در این شهرستان زندگی مردم را تحت الشعاع خود قرار داده است در دیگر شهر های کشور مشهود نیست.

نوید ملازهی اظهار داشت: در این استان به دلیل اینکه غذای اصلی بسیاری از مردم همراه با نان است و حتی نان به تنهایی وعده غذایی بسیاری از مردم محروم را در بر می‌گیرد لذا باید سرانه ویژه ای برای سیستان و بلوچستان در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه با کم کردن سهمیه آرد مشکلی حل نمی‌شود بلکه با توجه به محرومیت منطقه بر مشکلات مردم افزوده شده است ادامه داد: بخشی از کمبود نان در این منطقه به دلیل سوء مدیریت و عدم برنامه‌ریزی لازم در راستای تعیین سهمیه واقعی نانوایی‌ها و نیاز مردم است.

سراوان با 400 تن کمبود سهمیه روبرو است

حمید جهاندیده رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سراوان در پاسخ به مشکلات پیش روی شهروندان سراوانی گفت: تا پیش از هدفمندی یارانه‌ها به ازای هر نفر 10 کیلو سرانه آرد در طی ماه اختصاص می‌یافت که با اجرای هدفمندی یارانه‌ها این رقم به ازای هر نفر به 7.5 کیلو کاهش یافت.

وی افزود با توجه به جمعیت 170 هزار نفری سراوان تا قبل از هدفمندی یارانه‌ها سهمیه این شهرستان بالغ بر یک هزار و 700 تن بود که در حال حاضر با کاهش سرانه این رقم به یک هزار و 300 تن در ماه کاهش یافته است.

جهاندیده اظهار داشت: سهمیه اختصاص داده شده به این شهرستان بر اساس جمعیت سال 1390 و به تعداد 170 هزار نفر محاسبه می‌شود این در حالیست که جمعیت این شهرستان قریب به 200 هزار نفر رسیده است و رشد جمعیت این کمبود را دو چندان کرده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا این کمبود در طی ماه‌های ابتدایی سال تا این حد مشهود و حاد نبوده است افزود: با کاهش سهمیه دولتی کمبود آرد از طریق خرید آزاد توسط خبازان تامین می‌شد که در طی ماه گذشته به دلیل افزایش نرخ آرد آزاد امکان تامین این کسری از خبازها گرفته شده است.

جهاندیده افزود: از آنجا که قیمت هر کیسه 40 کیلویی آرد آزاد از مبلغ 25 هزار تومان به 45 هزار افزایش داشته است لذا تولید نان با این قیمت برای خبازان مقرون به صرفه نیست.

وی با اشاره به اینکه در طی یک ماه گذشته نظارت بر نانوایی‌های سطح شهر و روستاها تشدید یافته است افزود: با این وجود مشکل کمبود نان همچنان در سطح شهر مشهود و پا برجا است.

دبیر کارگروه آرد و نان شهرستان سراوان گفت: بنا بر تمهیدات انجام شده در طی روز‌های آینده تعداد 8 نانوایی که به صورت یک شیفت اقدام به پخت نان داشتند به صورت دو شیفت نسبت به عرضه نان مبادرت خواهند ورزید.

وی تنها راه برون رفت از این کمبود را اختصاص سهمیه بیشتر و بر اساس جمعیت واقعی این شهرستان عنوان کرد و گفت: برای تامین نیاز واقعی این شهرستان نیاز به سهمیه یک هزار و 700 الی 2 هزار تن است.

جهاندیده سهمیه بندی آرد بر اساس تصمیم گیری‌های شرکت غله در استان را یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در این راستا عنوان کرد و گفت: اختصاص سهمیه آرد باید بر اساس نظرات کارشناسی کارگروه شهرستان انجام شود اما متاسفانه برخی از تصمیم گیری‌ها و اختصاص سهمیه بدون در نظر گرفتن نیاز واقعی از مرکز استان خود به مشکلات جاری دامن زده است.

وی گفت: به دلیل مرکزیت و محوریت سراوان در بین شهرهای مجاور از جمله سیب سوران و مهرستان لذا مصرف نان در این شهرستان از رقم بالاتری برخوردار است و لذا باید با اصلاح سهمیه اختصاص یافته به برخی از شهر‌ها و یا روستا امکان توزیع عادلانه را با سهمیه موجود فراهم ساخت.

جهاندیده در پایان افزود: به منظور تامین نیاز‌های برخی از دستگاه ها و یا بخش‌های پر‌مصرف مانند حوزه‌های علمیه و یا مدارس شبانه روزی لذا واحد‌های درخواست کننده با ارایه تقاضای کتبی به فرمانداری مشکلی برای تهیه نان مصرفی نخواهند داشت.

کد خبر 238499

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار