همشهری آنلاین: رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اولویت این سازمان برای جذب گردشگران چینی گفت: به جز ۱۰ کشور از جمله انگلیس و آمریکا گردشگران کشورهای دیگر نیز نیازی به اخذ ویزا نخواهند داشت یا در فرودگاه ویزا برایشان صادر می شود.

به گزارش تسنیم، معاون رئیس جمهور گفت:ایران در حال بازنگری در قوانین سختگیرانه گردشگری است تا مقررات دست و پاگیر صدور ویزا برای اکثر گردشگران خارجی را تسهیل یا حذف کند.

محمد علی نجفی که در گفت‌وگو با گاردین سخن می گفت افزود: «از دو یا سه ماه آینده، من پیش بینی می کنم که تعداد گردشگران خارجی ای که به ایران سفر می کنند رشد قابل توجهی خواهد یافت.»

نجفی با اشاره به این که برخی مقامات ارشد کشور قبلا در مورد سفر تعداد بالای گردشگران خارجی و به خصوص غربی به کشور بدون کنترل های امنیتی اولیه نگرانی هایی داشتند، گفت، اما از زمان آغاز به کار دولت روحانی در ماه آگوست، سرانجام صنعت گردشگری ایران مورد حمایت دولت قرار گرفت.

نجفی ادامه داد، مقامات دولتی، کشورها را به سه دسته تقسیم می کنند. گردشگران کشورهای گروه اول نیازی به ویزا ندارند. گردشگران کشورهای گروه دوم تا زمانی که در قالب تورهای مسافرتی به ایران سفر کنند، نیازی به ویزا نخواهند داشت و مراحل صدور ویزا برای گردشگران کشورهای گروه سوم تسهیل خواهد شد، یعنی این گردشگران خواهند توانست در هنگام ورود به کشور ویزا اخذ کنند.

وی افزود: «کشورهای غربی احتمالا در گروه دوم یا سوم جای خواهند گرفت.»

به جز 10 کشور که از جمله شامل انگلیس، آمریکا، افغانستان و پاکستان می شوند، گردشگران کشورهای دیگر قادر به اخذ ویزای سفر به ایران در هنگام ورود در فرودگاه خواهند بود.

 نجفی در مورد سفر خود به نیویورک همراه رئیس جمهور و دستاوردهای آن در حوزه گردشگری گفت: «زمانی که من در آمریکا بودم، شخصا با مسئولان تعدادی از تورهای مسافرتی و به خصوص آنهایی که ایرانی مقیم آمریکا هستند یا غیر ایرانی هایی که قبلا با ایران ارتباط داشته اند، دیدار داشتم.»

نجفی در ادامه گفت، فضای سیاسی جدید گردشگران بیشتری را برای سفر به ایران تشویق کرده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران در ادامه تصریح کرد: «در طی دو ماه گذشته، بسیاری از آژانس های مسافرتی به ما گزارش داده اند که تعداد گردشگران خارجی ثبت نام کننده در تورهای سفر به ایران رشد زیادی داشته است.»

به گفته وی، در سال گذشته 4 میلیون گردشگر به ایران سفر کرده اند که عمدتا برای سفرهای زیارتی از کشورهای همسایه نظیر پاکستان و عراق بوده است. «ما آمار دقیقی در دست نداریم، اما تخمین می زنیم که سال گذشته صنعت گردشگری حدود 2 میلیارد دلار برای ما درآمد زایی داشته است.»

نجفی گفت، گردشگران چینی در اولویت هستند. «آمارهای جهانی نشان می دهد که چین بیشترین گردشگر را به کشورهای دیگر ارسال می کند...با کمک سفارت مان در چین، ما با مقامات گردشگری چین مذاکراتی داشته ام و تعدادی از آنها را برای سفر به ایران دعوت کرده ایم.»

نجفی ابراز امیدواری کرد که گردشگران خارجی به «سفیران حسن نیت کشور و مردم ما» در جهان تبدیل شوند. وی ادامه داد: «ما کشور امن و بی خطری در منطقه داریم...اما ما در ایران باید اولین قدم را برای متقاعد کردن غربی ها برداریم که ترسی برای آمدن به ایران نداشته باشند.»

کد خبر 235490

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ثبت نام و قیمت خودرو

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی