همشهری آنلاین: دبیر انجمن برنج ایران تصریح کرد: تولید برنج در سال جاری مطلوب بوده و با توجه به میزان مصرف کشور که از دو میلیون و ۹۰۰ هزار تن بیشتر نیست حداکثر نیاز کشور به واردات۶۰۰ هزار تن است اما نیمه اول امسال،دو برابر بیش از نیاز کشور، برنج وارد شده است.

برنج

به گزارش ایسنا، براساس آمار رسمی گمرک ایران در نیمه نخست امسال یک میلیون و 101 هزار تن برنج از مبادی هندوستان، امارات متحده عربی و ترکیه به طور رسمی وارد کشور شده که 75 درصد بیش از مدت مشابه سال گذشته است.

جمیل علیزاده شایق - دبیر انجمن برنج ایران - دراین باره اظهار کرد: امسال، سال مطلوبی برای تولید برنج در کشور بود؛ به طوری که تولید داخلی با احتساب برنج‌های در حال برداشت، دوباره کشت شده و کشت رتون حتی از دو میلیون و 300 هزار تن بیشتر خواهد بود.

وی گفت: میزان مصرف برنج در کشور نیز از دو میلیون و 900 هزار تن بیشتر نیست یعنی نیاز کشور به واردات برنج حداکثر 600 هزار تن است.

به گفته شایق تنها در شش ماهه اول امسال، دو برابر بیش از نیاز کشور، برنج وارد شده است.

وی تصریح کرد: مبادی صدور برنج به ایران نیز سوال برانگیز است چراکه امارات متحده عربی و ترکیه هیچ کدام تولیدکننده برنج نیستند؛ بنابراین درحالی که برنج‌کار تلاش‌گر ایرانی، پای در گل و سر بر آفتاب دارد، واسطه‌ها، دلالان و واردکنندگان برنج در حال یکه‌تازی هستند.

دبیر انجمن برنج ایران اظهار کرد: این انجمن به نمایندگی از برنج‌کاران از دولت انتظار دارد حتی اگر با این روند واردات بی‌موقع مخالفت دارند و اگر با اعلام بی‌هنگام نرخ خرید تضمینی برنج موافق نیستند، حداقل با یک پوزش از تولیدکنندگان داخلی،‌ این اخطار و اشتباه را مورد نقد قرار دهند. همچنین انتظار داریم وزارت جهاد کشاورزی از تولیدکنندگان داخلی حمایت کند.

کد خبر 235182
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

دیدگاه خوانندگان

وبگردی