همشهری آنلاین: روسای جمهوری اسلامی ایران و اتریش پیش از ظهر سه‌شنبه ۲ مهر به وقت محلی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با یکدیگر دیدار و در خصوص روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای و بین المللی بحث وتبادل نظر کردند.

austeria

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی با اشاره به اهمیت توسعه مناسبات همه‌جانبه ایران و اتریش، گفت: جمهوری اسلامی ایران با وجود مشکلات چند سال اخیر، پیام‌های مثبتی از جانب اتریش دریافت کرده است.

روحانی در ادامه با بیان اینکه "فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح‌آمیز بوده و در آینده نیز همین طور خواهد بود"، تاکید کرد: تمامی فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد.

رییس‌جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره با تولید، نگهداری و اشاعه سلاح‌های هسته‌ای مخالف بوده و معاهدات قانونی در این زمینه را پذیرفته است.

روحانی همچنین با اشاره به اینکه "جمهوری اسلامی ایران مخالف هرگونه سلاح نامتعارف از جمله سلاح شیمیایی است"، افزود: ایران در موضوع هسته‌ای همواره در جهت برطرف کردن نگرانی‌ها تلاش کرده است.

رییس‌جمهور رفع نگرانی را تنها از طریق گفت‌وگو و تعامل سازنده امکان‌پذیر دانست و اظهار کرد: تحریم و تهدید در برخورد با ملت‌ها هرگز قابل پذیرش نیست و جمهوری اسلامی ایران تحریم‌های یکجانبه اروپا علیه ملت ایران را در مسیر حل و فصل مسائل مضر و ناکارآمد می‌داند.

وی ضمن ابراز امیدواری از رفع تحریم‌ها علیه مردم ایران گفت: تحریم‌های بانکی و مهمتر از آن تحریم دارو عملی غیرانسانی است.

بر اساس این گزارش، «هاینتس فیشر» رییس‌جمهور اتریش نیز در این دیدار با اشاره به سوابق دیدارهای خود با مقامات جمهوری اسلامی ایران گفت: اتریش در جهت مرتفع کردن مسائل موجود در روابط ایران با اتحادیه اروپا طی شش ماه آینده تلاش خواهد کرد.

انتهای پیام

 

کد خبر 232429

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار