مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: درحالی که دانشمندان و فلاسفه طی قرون متمادی به دنبال منبع تخیل انسان بوده‌اند، یک گروه از دانشمندان چگونگی کارکرد و محل شکل گیری تخیل را در مغز انسان شناسایی کرده‌اند

جایگاه تخیل در مغز

به گزارش خبرگزاری مهر، همه کودکان هنگام بازی‌های خود تظاهر می‌کنند که چوب در دستشان یک شمشیر و زمین بازی یک قصر است، توانایی استفاده از تخیل پس از کودکی از بین نمی‌رود بلکه هنگام خلق هنر، ساخت ابزار و تفکر علمی به صورت واضح مشاهده می‌شود. اکنون دانشمندان منبع تخیل انسان را در مغز و چگونگی انجام آن را کشف کرده‌اند.

در گذشته، محققان این نظریه را مطرح کرده بودند که تخیل انسان نیازمند یک شبکه گسترده عصبی در مغز است، اما ارائه شاهد یک فضای ذهنی برای تخیل با تکنیک‌هایی که عمدتا فعالیت مغز را به طور مجزا بررسی می‌کنند، دشوار بوده است.

محققان برای غلبه بر این مشکل، تصمیم گرفتند روی این مسئله تمرکز کنند که مغز چگونه به ما این امکان را می‌دهد که تصویرسازی ذهنی را دستکاری کنیم. یک مثال تصور یک چوب به جای شمشیر و تا تصور یک زنبور عسل به جای پروانه است.

محققان در تحقیق خود از 15 داوطلب خواستند اشکال بصری انتزاعی خاصی را تصور کرده و در ذهنشان آنها را به اشکال پیچیده‌تری تبدیل کرده و یا در ذهنشان آنها را به قطعات جداگانه تقسیم کنند. دانشمندان در این میان فعالیت مغزی داوطلبان را با fMRI (تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی) اندازه گیری کردند.

نتایج این تحقیقات نشان داد که یک شبکه قشایی و زیر قشایی روی بخش بزرگی از مغز عامل دستکاری تصویری است. این شبکه نسبتا شبیه یک فضای کاری ذهنی است که دانشمندان در نظریات خود آن را عامل تخیل دانسته‌اند.

الکس شلگل نویسنده اصلی این مقاله از دپارتمان روانشناسی و علوم مغزی دانشگاه دارتموث گفت: نتایج این تحقیقات ما را یک گام در درک چگونگی سازمان یابی مغز ما نسبت به گونه‌های دیگر نزدیک می‌کند، درک این تفاوت‌ها به ما بینش لازم برای فهم این که خلاقیت انسان از کجا ناشی می‌شوند را می‌دهد و همچنین این امکان را فراهم می‌کند که همین فرآیندهای خلاق را در ماشین‌ها بازسازی کنیم.

نتایج این تحقیقات برای درک این که چگونه مغز ما فرآیند تصویرسازی را انجام می‌دهد حائز اهمیت است. این تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که این فضای کاری ذهنی وجود داشته و می‌تواند زمینه مهمی برای تحقیقات آینده باشد.

کد خبر 231954
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار