جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: مزه شکلات را بسیاری از افراد می‌پسندند، اما شکلات برای سلامت آنها نیز مفید است.

Chocolate

به گزارش لایوساینس آخرین شواهد در این باره از بررسی به دست می‌آید که نتایج آن در جورنال "نورولوژی" منتشر شده است.

پژوهشگران در این بررسی دریافتند شکلات ممکن است به افراد سالمند کمک کند مغزهای‌شان را سالم نگهدارند و وحدت ذهنی‌شان را حفظ کنند. در این بررسی در افرادی که برای 30 روز هر روز دو فنجان کاکائو می‌نوشیدند، 8.3 درصد افزایش جریان خون به مغز رخ داد، و نمره‌های آنها در آزمون‌های حافظه و شناخت ارتقا پیدا کرد.

این یافته‌های جدید امیدوارکننده است، اما این تنها منفعت بهداشتی خوردن شکلات نیست. سه دلیل دیگر هم برای اینکه شکلات را در رژیم غذایی‌تان حفظ کنید، وجود دارد.

1. شکلات برای قلب هم مفید است: یک بررسی که نتایج آن در سال 2012 در جورنال پزشکی بریتانیا منتشر شد، نشان می‌دهد مصرف روزانه شکلات ممکن است خطر حمله قلبی و سکته مغزی در افراد پرخطر کاهش دهد.

2. شکلات بالقوه لاغرکننده است: اگر همیشه به شکلات به عنوان ماده غذایی چاق‌کننده فکر کرده‌اید، شاید بهتر باشد در عقایدتان تجدیدنظر کنید. یک بررسی که نتایج آن در سال 2012 در آرشیوهای پزشکی داخلی منتشر شده است، نشان داد افرادی که به طور منظم شکلات می‌خورند، نسبت به افرادی که شکلات نمی‌خورند، با احتمال بیشتری ممکن است لاغرتر باشند. افرادی که در این بررسی 5 با ر در هفته یا بیشتر شکلات می‌خوردند، نسبت به افراد شکلات کمتری می‌خوردند، "شاخص توده بدنی" (BMI) کمتری داشتند.

3. شکلات اشتها را  کنترل می‌کند: شکلات حاوی فیبرهای پرکننده است که مهارکننده‌های طبیعی اشتها هستند. بنابراین با خوردن شکلات در نهایت ممکن است کالری کمتری نسبت به پرهیز از شکلات دریافت کنید.

با وجود اینکه دلایل بسیاری برای لذت بردن از خوردن شکلات وجود دارد، درباره شیوه مصرف آن باید دفت کنید. برای آنکه شکلاتی باکیفیت انتخاب کنید، و از منافع تغذیه‌ای آن استفاده کنید، به این نکات توجه کنید:

 - هر چه شکلات تیره‌تر (یا تلخ‌تر) باشد، برای سلامت شما مفیدتر است: شکلات خالص یا همان کاکائو واقعا تلخ است، و برای همین است که همیشه آن را با سایر مواد مخلوط می‌کنند تا شکلات میله‌ای به دست آید. اما همین کاکائو است که حاوی مواد مغذی خوب مانند فیبر، منیزیم و آنتی‌اکسیدان‌ها است.

- برای خودتان کاکائوی یا شکلات داغ درست کنید: گرچه برای این کار می‌توانید از پودرهای آماده استفاده کنید، اما برای اینکه حداکثر استفاده را از مواد مغذی شکلات ببرید، می‌توانید خودتان آن را درست کنید. پودر کاکائوی تلخ بخرید و با هر چه دوست دارید آن را شیرین کنید. در این مورد هم هر چه کاکائوی داغ‌تان تلخ‌تر باشد، بهتر است.

- اگر خوردن شکلات میله‌ای تلخ یا نوشیدنی کاکائو را دوست ندارید، می‌توانید پودر کاکائو را به غلات آماده یا مواد غذایی دیگر اضافه کنید.

کد خبر 231680

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز