همشهری آنلاین: رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی سازمان فضایی ایران با اعلام آمادگی برای اعزام دومین کپسول زیستی حاوی موجود زنده به فضا گفت: آزمایشات فنی و فیزیکی بر روی چندین موجود زنده برای اعزام به فضا نهایی شده است و آمادگی لازم برای پرتاب موجود زنده در ابعاد میمون وجود دارد.

ماهواره

دکتر محمد ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح آخرین اقدامات انجام شده برای ارسال دومین موجود زنده به فضا توسط ایران اظهار داشت: آمادگی لازم از نظر فنی برای اعزام موجود زنده به فضا وجود دارد و هم اکنون در انتظار صدور مجوز اجرای این عملیات ملی هستیم و پیش بینی می شود ظرف یک و نیم ماه آینده این مجوز صادر شود.

وی مساعد بودن شرایط جوی و آب و هوایی را از جمله الزامات اعزام موجود زنده به فضا عنوان کرد و گفت: دومین کاوشگر پیشگام پرتابی متفاوت از کاوشگر پیشگام یک خواهد داشت.

رئیس پژوهشکده سامانه های فضانوردی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه این کپسول زیستی حامل سوخت مایع خواهد بود اما کاوشگر آن همان کاوشگر پیشگام است، افزود: هم اکنون عملیات آماده سازی چند میمون از نژاد رزئوس در حال انجام است و علاوه بر این تست چند موجود زنده در ابعاد میمون نیز برای اعزام به فضا در دست انجام است.

ابراهیمی با بیان اینکه از میان حیواناتی چون میمون، موش، خرگوش و گربه یکی را برای اعزام به فضا انتخاب خواهیم کرد ادامه داد: آماده سازی موجود زنده که شرایط مناسب بدنی را برای حضور در فضا داشته باشد در حال انجام است.

وی با تاکید بر اینکه دومین موجود زنده فضانورد حدود 4 تا 5 کیلو وزن خواهد داشت، افزود: حامل کاوشگر پیشگام در این اعزام متفاوت خواهد بود و با تمهیدات اندیشیده شده فشار اضافی کمتری در لحظه برخورد به موجود زنده وارد می شود.

رئیس پژوهشکده سامانه های فضانوردی سازمان فضایی ایران اطمینان از بازگشت موفقیت آمیز این کپسول زیستی را حدود 70 تا 100 درصد عنوان و تصریح کرد: چنانچه شرایط جوی مناسب باشد و قبل از پرتاب کاوشگر، باد کمتر بوزد شانس زیادی در حد 85 درصد برای بازگشت و بازیابی موفقیت آمیز این کاوشگر وجود دارد.

وی در مورد آخرین وضعیت نخستین میمون فضانورد که سال گذشته به فضا پرتاب و با موفقیت بازیابی شد نیز گفت: حال میمون فضانورد "آفتاب" خوب است.

کد خبر 230321
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز