مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۷:۳۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس سازمان فضایی ایران از رونمایی از ماهواره ایرانی ناهید در هفته جاری و همزمان با 14 بهمن ماه روز فناوری فضایی خبر داد و گفت: این پروژه با حضور رئیس جمهور رونمایی می شود.

Nahid

حمید فاضلی در گفتگو با خبرنگار مهر با تشریح جزئیات و ویژگی های ماهواره ناهید اظهار داشت: بنا داریم ماهواره ناهید را به وسیله ماهواره‌بر «سفیر1B »به فضا پرتاب کنیم.

وی یکی از ویژگی‌های اصلی این ماهواراه را ماموریت تصویربرداری آن عنوان کرد و گفت: ناهید تنها ماهواره‌ای است که صفحات آن به صورت خورشیدی باز می‌شود این در حالی است که تاکنون صفحات ماهواره‌هایی که توسط دانشمندان ایرانی ساخته شده بر روی بدنه آن چسبیده بوده است اما ناهید قابلیت باز شدن صفحات را ممکن خواهد کرد.

فاضلی فناوری بکار گرفته شده در پرتاب این ماهواره را نوعی فناوری اکتسابی منحصر به فرد برشمرد و خاطرنشان کرد: پیش بینی این است که ماهواره ناهید در ارتفاع 250 کیلومتری حضیض و 370 کیلومتری اوج قرار گیرد.

وی در مورد برنامه‌های ایران برای طراحی و ساخت ماهواره‌بر‌های کاملا ایرانی گفت: از آنجا که به دلیل شرایط فعلی امکان استفاده از ماهواره‌برهای خارجی برای ایران مهیا نیست ساخت و طراحی نمونه ماهواره‌برهای مورد نیاز برای پرتاب ماهواره‌های داخلی در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید براینکه به دانش بومی ساخت ماهواره‌برها دست یافته‌ایم اضافه کرد: برای رسیدن به دانش بومی ماهواره‌برهای سنگین تر نیز در تلاش هستیم.

فاضلی تاکید کرد: دراین راستا هم اکنون ساخت ماهواره‌بر سیمرغ و پس از آن ماهواره‌بر ققنوس را در برنامه داریم که این ماهواره‌برها محموله های سنگین تری را به فضا پرتاب خواهند کرد.

 

کد خبر 199770
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز