همشهری آنلاین: محمدباقر قالیباف که ساعتی پیش با رای اعضای شورای چهارم به عنوان شهردار تهران انتخاب شد، برنامه‌های خود را در جلسه امروز شورا در ۱۰ محور تشریح کرد.

به گزارش همشهری آنلاین، در مقدمه برنامه محمد باقرقالیباف برای اداره تهران آمده است: کلانشهر تهران، پایتخت جمهوری اسلامی ایران و ام‌القرای جهان اسلام با برخورداری از جمعیت بالغ بر 8 میلیون نفر و مساحت تقریبی 720 کیلومتر مربع، بیست و هفتمین کلانشهر بزرگ و شانزدهمین کلانشهر پرجمعیت جهان بوده و دارای موفقیت‌های ژنوپولیتیکی حساسی در منطقه خاورمیانه است.

تهران پایتخت 200 ساله ایران، آیینه تمام نمایی از تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و کالبدی تاریخ پرفراز و نشیب این سرزمین به شمار رفته و از این رو دربرگیرنده میراث مادی و معنوی غنی است.

برنامه حاضر تحت عنوان (توسعه اجتماعی شهر: تهران در مسیر پیشرفت و عدالت) برگرفته از اسناد طرح جامع، مجموع اقدامات و دستاوردهای شهرداری تهران به ویژه اقدامات 8 ساله اخیر، تحلیل وضعیت موجود، تبیین آینده مطلوب، شناسایی مسیرهای مناسب برای رشد و توسعه و در راستای تحقق چشم‌انداز توسعه بلند‌مدت شهر تهران است.

چشم‌انداز توسعه شهر

چشم‌انداز توسعه بلند مدت شهر تهران ، که سیمای مطلوب شهر در افق طرح و میثاقی برای توسعه پایداری کلانشهر تهران و پایتخت کشور است، هماهنگ با چشم‌انداز 20 ساله کشور، مبتنی بر آرمان‌های زیر است.

* تهران، شهری با اصالت و هویت ایرانی ـ اسلامی (شهری که برای رشد تعالی انسان و حیات طیبه ، سازمان می‌یابد)

* تهران، شهری دانش‌پایه، هوشمند و جهانی

* تهران، شهری سرسبز و زیبا، شاداب و سرزنده با فضای عمومی متنوع و گسترده

* تهران، شهری امن و مقاوم در برابر انواع آسیب‌ها و مقاوم در برابر مخاطرات و سوانح

* تهران، شهری پایدار و منسجم با ساخت مناسب برای سکونت، فعالیت و فراقت

* تهران، شهری روان با رفاه عمومی و زیرساخت‌های مناسب، همراه با تعدیل نابرابری‌ها و تأمین تمامی حقوق شهروندی

* تهران، کلانشهری با عملکردهای ملی و جهانی و با اقتصادی مدرن به مرکزیت امور فرهنگی ـ پژوهشی و سیاسی در سطح کشور و حداقل یکی از سه شهر مهم و برتر منطقه آسیای جنوب غربی.

مدیریت و منابع انسانی، توسعه اجتماعی-فرهنگی ، شهری با هویت ایرانی - اسلامی، شهری با عملکردهای ملی و جهانی، شهر پاک، حمل و نقل و ترافیک، معماری و شهرسازی، خدمات شهری ، شهری با اقتصاد مدرن و شهر ایمن 10 محور برنامه قالیباف است.

هدف از مدیریت و منابع انسانی، بهره مندی از مدیریت یکپارچه شهری و ارتقاء و بهبود اساسی در نظام مدیریت و منابع انسانی شهرداری تهران است.

شهر توسعه یافته اجتماعی - فرهنگی ، هدف از محور دوم است. شهری با اصالت و هویت ایرانی-اسلامی (شهری که برای رشد و تعالی انسان و حیات طیبه سامان می یابد) در محور سوم تشریح می شود و کلانشهری با عملکردهای ملی و جهانی و تبدیل تهرن به مرکزیت امور فرهنگی پژوهشی و سیاسی در سطح کشور و نیز تبدیل پایتخت به یکی از سه شهر برتر آسیای جنوب غربی در محور چهارم مورد بحث است.

کد خبر 230235
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار