مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان ابزار جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند با بررسی نحوه نوشتن افراد، بیماری‌های تحلیل عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون را تشخیص دهد

تشخیص آلزایمر با بررسی شکل نوشتن

به گزارش مهر، در این شیوه سیگنال‌های عضلات دست فرد در زمان نوشتن ثبت می‌شود.

تشخیص یک اختلال تحلیل عصبی که سیستم عصب مرکزی را هدف قرار می‌دهد و موجب سفتی، لرزش، کندی حرکت و از بین رفتن تعادل می‌شود در مراحل اولیه بیماری دشوار است.

این پژوهشگران می‌گویند نورون‌های حرکتی، سیگنال‌های الکتریکی را به عضلات انتقال داده و موجب انقباض آنها می‌شوند.

در این سیستم تشخیصی جدید، بیمار الکترودهای سطحی الکترومیوگرافی (EMG ) را به دست چسبانده و دستکشی به دست می‌کند تا الکترودها در جای خود محکم شوند.

EMG فرایندی است که چنین فعالیت الکتریکی را ثبت کرده و به صورت نمودار نشان می‌دهد. این شیوه اطلاعاتی را در مورد شرایط عضلات فرد و سلول‌های عصبی که آنها را کنترل می‌کند عرضه می‌کند.

سپس فرد بر روی میز مطلبی می‌نویسد که طی آن دست حرکات ساده و ثابتی را انجام می‌دهد که شامل دو مولفه حرکتی پایه می‌شود: گرفتن خودکار با انگشتان و حرکت دادن دست و انگشتان برای تولید حروف مکتوب.

پژوهشگران با استفاده از یک برنامه تحلیل‌گر، نتیجه فعالیت عضله را در طول این مجموعه کنترل شده حرکات به دست آورده و تفاوت‌های اساسی را در نوشتن و رفتار نوشتن در بیماران مبتلا به پارکینسون و افراد مسن سالم گروه کنترل کشف کردند.

به گفته مبتکران این شیوه، پزشکان می‌توانند با مشاهده این تغییرات، بیماری‌های تحلیل عصبی را زودهنگام تشخیص داده و مطالعه کنند.

این سیستم توسط مایکل لیندرمن دانشمند بیمارستان مونت سینای آمریکا ابداع شده است.

کد خبر 225468
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار