همشهری آنلاین: با توجه به نتایج تحقیقات گسترده در مورد مضرات سیگار کشیدن و اثرات آن بر اطرافیان به ویژه کودکان، در هفت کشور جهان، استعمال این ماده دخانی در خودرو حامل کودکان و نوجوان کمتر از ۱۵ سال ممنوع است

در 7 کشور جهان، استعمال دخانیات در خودروی حامل کودکان زیر 15 سال ممنوع شد

به گزارش ایرنا، تحقیقات اخیر محققان دانشگاه میشیگان نشان می‌دهد که سیگارکشیدن در اتومبیل، صدمات جبران ناپذیری را به سلامت کودکان و بقیه سرنشینان وارد می‌کند.

محققان این دانشگاه می‌گویند؛ ریه‌ کودکان بسیار حساس است و دود سیگار آسیب جدی برای سیستم تنفسی آنان محسوب می‌شود.

سیگارکشیدن در یک محیط بسته و به‌ ویژه ماشین برای تمام افرادی که در معرض دود قرار دارند خطرناک است اما این موضوع اهمیت ویژه‌ای برای کودکان دارد؛ زیرا سیستم تنفسی انسان تا ۱۵ سالگی هنوز کامل نشده است. این موضوع نه‌ تنها منجر به بیماری‌هایی مانند آسم و تنگی نفس می‌شود؛ بلکه حافظه کودکان را نیز کاهش می‌دهد.

تحقیقات اخیر انجام‌ شده نشان می‌دهد: قرار گرفتن در معرض دود سیگار منجر به اختلال ژنتیکی می‌شود.

با توجه به تمام این موارد، در هفت کشوراز جمله برخی ایالت‌های آمریکا، ژاپن، فرانسه، آلمان و انگلیس، سیگار کشیدن بزرگسالان در ماشین در حضور کودکان ممنوع است و قوانین محکمی در این خصوص وضع شده است.

طبق آخرین نظر سنجی انجام‌گرفته در بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکا، بیش از ۸۵ درصد والدین نظر مثبتی در مورد این قانون دارند و به آن پایبند هستند. در این میان ۷۵ درصد نیز مخالف سیگارکشیدن در حضور کودکان در هر محیط دیگری هستند.

کد خبر 224425

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار