مجموع نظرات: ۰
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۶ - ۱۹:۵۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: آیا گیاهان جنسیت دارند؟ بله گیاهان نیز نر و ماده دارند.

‌گل‌های خوشبوی گیاهان در واقع اندام‌های تولید‌مثل آنها هستند. پرچم‌های مملو از گرده بخش "نر" و تخمدان گل بخش "ماده" گیاه هستند.

اغلب گیاهان داری گل‌های دوجنسی هستند (که هر دو بخش نر و ماده را دارند)، اما در گیاهانی مانند کدو گل‌های نر و ماده جدا رشد می‌کنند- برخی گیاهان دیگر هم هر دو نوع گل دوجنسی و تک‌جنسی را دارند.

و آنچنانکه زیست‌شناسان تکاملی اخیرا کشف کرده‌اند گیاهانی دارای هر دو گل نر و دوجنسی باشند، دانه‌های بیشتری تولید می‌کنند.

چرا چنین پدیده‌ای رخ می‌دهد هنوز یک راز علمی است، اما شاید به علت اینکه رشد گل‌های نر انرژی کمتری از گیاه می‌گیرد انرژی بیشتری برای تولید دانه‌ها باقی می‌ماند.
اما تولید دانه‌ها چگونه رخ می‌‌دهد؟

در اینجا طبیعت با استفاده ار باد، حیوانات، یا آب برای انتقال گرده‌های چسبناک به کلاله مادگی لقاح را باعث می‌شود.

گرده‌هایی که روی کلاله قرار گرفته‌اند، به سمت پایین رشد می‌کنند و به آهستگی به درون تخمدان‌ها می‌خزند.

نهایتا این  گرده با  تخمک‌های درون تخمدان ترکیب می‌شود و دانه‌های گیاه متولد می‌شوند.(بله وقتی دارید یک سیب یا میوه دیگری را می‌خورید در واقع دارید شکل زاده‌نشده‌ای از حیات را می‌خورید!)

اما گل‌ها تنها راه تولید مثل در گیاهان نیستند.

در درختان جینگو گیاهان نر و ماده به طور کلی از هم جدا هستند. درختان نر گرده‌هایی تولید می‌کنند که به صورت اسپرم سرباز می‌کنند و اسپرم به سوی تخمک درون تخمدان مونث روی گیاه ماده شنا می‌کند.

بالاخره گیاهانی مانند عدس آبی به کلی از امور جنسی پرهیز می کنند. این گیاهان عجیب کلون‌ها (شبیه‌هایی) برگ‌مانند به وجود می‌آورند که از گیاه اصلی جدا می‌شود و به صورت گیاهی بزرگسال رشد می‌کند.


Live Science, 9 May, 2007

کد خبر 22440

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار