همشهری آنلاین: آیا صابون‌های آنتی باکتریال یا همان محلول‌های ضدعفونی‌کننده دست واقعا بهتر از صابون‌های معمولی هستند؟

 عده‌ای از دانشمندان در دانشکده پزشکی هاروارد هم  همین سوال را در ذهن داشتند، بنابراین تمام تحقیقات در این مورد را مورد بازبینی قرار دادند. نتیجه : عجب؟!

 نگران نباشید. فراورده‌های گران‌قیمت‌تر یعنی محلول‌های ضدعفونی‌کننده در صورتی که درست به کار روند واقعا دست‌هایتان را تمیز می‌کنند، اما به نوشته این محققان "آب و صابون قدیمی هنوز شیوه مناسبی برای پاک کردن دست‌های شماست."

آنها بر مبنای بازبینی نحقیقات انجام شده در این مورد نتیجه می‌گیرند که " صابون‌های آنتی‌باکتریال موجود در بازار  باعث پاکی بیشتر دست نمی‌شوند."  و " برخلاف تصور عموم این صابون‌ها یک ضدعفونی‌کننده تمام‌عیار نیستند."

اصل مسئله بدون توجه به نوع صابونی که استفاده می‌کنید، شستن دست به مدت 15 ثانیه است. (این پژوهشگران یادآور می‌شوند این مدت حدود زمانی است که خواندن یک بند "تولد، تولدت مبارک – مبارک، مبارک، تولدت مبارک"  طول می‌کشد و ما اضافه می‌کنیم لطفا ضمن شستن دست‌هایتان آن را آهسته فقط برای خودتان بخوانید.)

و نکته مهم دوم: دست‌هایتان را کاملا خشک کنید، در غیر این صورت باکتری‌های باقیمانده بر روی دست‌هایتان به راحتی در محیط پخش می‌شود.

راستی یادتان باشد وقتی دست‌هایتان را شستید، به دستگیره در توالت دست نزنید. یک بررسی جداگانه نشان داده است بسیاری از مردم درباره اینکه اصلا دست‌هایشان را می‌شویند یا نه، دروغ می‌گویند.

LiveScience,4 Jan,2007

کد خبر 12725

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار