مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۵
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: اسامه مرسی اعلام کرد، خانواده مرسی برای تحقیق در خصوص «ربوده شدن» پدرش و بازداشت وی به دیوان بین‌المللی کیفری شکایت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری شینهوا، اسامه مرسی در یک کنفرانس خبری در قاهره گفت شدت عملی که خانواده وی در این خصوص در پیش خواهد گرفت، فقط شدت عمل حقوقی خواهد بود و آن‌ها با هرگونه مداخله خارجی در مصر مخالفند.

اسامه مرسی گفت، آخرین باری که خانواده‌اش با محمد مرسی تماس گرفتند، سوم ژوئیه بود.

وی افزود: ما از زمان کودتای اخیر هنوز نتوانسته‌ایم به صورت قانونی یا غیرقانونی تماسی با مرسی برقرار کنیم و نمی‌دانیم مکان بازداشت وی کجاست.

اسامه مرسی دولت کنونی مصر را دولت کودتا دانست و افزود، این دولت فاقد معیارهای قانونی است و بسیاری از کشورها آن را به رسمیت نمی‌شناسند.

پسرِ رئیس‌جمهوری برکنارشده مصر تصریح کرد: کودتای نظامی جنایتی بود که ارتش مصر مرتکب آن شد.

اسامه مرسی اعلام کرد: آنچه در مصر اتفاق می‌افتد، نقض حقوق بشر و افتضاح به معنای واقعی کلمه است.

وی در مصاحبه با راشا تودی نیز گفت: حکومت محمد مرسی، دموکراتیک بود. در هر دموکراسی، حزب حاکم و احزاب مخالف وجود دارند اما این که قوای مسلح کشور، موضعی سیاسی بگیرند و در همان رابطه وارد عمل شوند، بی‌سابقه است.

وی تأکید کرد، این نشانه‌ قطعی از مداخله نظامی برای به دست گرفتن قدرت توسط ارتش بوده‌است.

اسامه مرسی تصریح کرد: در حکومت‌های دموکراتیک، اختلافات و تقابل‌های سیاسی معمولاً از طریق انتخابات حل می‌شوند؛ نه این که تانک‌ها و سربازان را به خیابان ها بیاورند.

وی ادامه داد: آیا هیچ دموکراسیِ واقعی وجود دارد که فرمانده‌ی ارتش، اراده و آرای مردم را به سادگی نادیده بگیرد و به صورت غیرقانونی، رییس‌جمهوری منتخب کشور را خلع کند؟

محمد افزود: به عنوان یک پسر نگران جان پدرم هستم اما به عنوان یک انقلابی او را رئیس‌جمهور انقلاب می‌دانم و از او می‌خواهم که استوار و مقاوم بماند، دست از آرمان‌هایش برندارد و تسلیم این جنایتکاران نشود. همه ما نه فقط من بلکه کل خانواده حامی او هستیم.

وی گفت: احمد علی، سخنگوی ارتش رسما اعتراف کرد که رئیس‌جمهور را دستگیر کرده‌اند. این سخنان شبیه طنز است. گفت که رئیس‌جمهور را برای تضمین امنیت خودش گرفته‌اند اما ما به آنها می‌گوییم نگران جان رئیس‌جمهور نباشید بگذارید رئیس‌جمهور به میان مردم بیاید و با آنها صحبت کند. لازم نبود او را به این شیوه غیرقانونی و عجیب دستگیر کنید.

اسامه مرسی تاکید کرد: به نظر من تنها راه حل وفصل اختلافات سیاسی برگزاری یک انتخابات سراسری دموکراتیک است. آیا وزیر دفاع روسیه، آمریکا یا حتی انگلیس می‌تواند یک دولت منتخب را سرنگون کند فقط به خاطر این‌که گروه‌های مخالف در خیابان‌ها اعتراض می‌کنند؟ انقلاب مصر مطالباتی دارد که در حال اجرای آنها بود چراکه همه اینها خواست مردم بود. عزم و اراده مردم قوی است این مردم بودند که دولت را انتخاب کردند.

پسر محمد مرسی تاکید کرد: فقط می‌دانم که این کودتا اقدامی ضد دموکراسی بود که مصر را از مسیر تبدیل‌شدن به کشوری دموکراتیک بازداشت. انقلاب مردم مصر در ژانویه 2011 انقلاب گداها، و گرسنگان نبود انقلاب مردمی بود که خواهان آزادی بودند و علیه کودتایی غیرقانونی و غیر دموکراتیک به پا خاستند.

وی درباره نقش آمریکا در این کودتا نیز گفت: سیاست آمریکا اقدام در جهت منافع مردم آمریکا است. برای من تا اینحا اهمیتی ندارد به اوضاع آمریکا هیچ علاقه‌ای ندارم. آنها حامی بسیاری از کودتاها در جهان بوده‌اند، در ونزوئلا، مصر و دیگر کشورها و همه اینها زمانی بوده که این کودتاها در جهت منافع کشورشان بوده و این یک واقعیت ملموس و آشکار است. آمریکایی‌ها در رسانه‌هایشان از دموکراسی می گویند اما در واقعیت از اصول دموکراسی دفاع نمی‌کنند و حتی قادر به صدور دموکراسی به خارج از آمریکا نیستند. در 25 ژانویه 20011 مردم مصر درباره آینده کشورشان تصمیم گرفتند اما موضع دولت آمریکا در آن زمان چندان مشخص نبود. بگذارید برایتان روشن کنم اکنون درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضان است. این یک جنگ داخلی نیست مصری‌ها با خودشان در جنگ نیستند.

بی.بی.سی نیز گزارش داد، شیما مرسی، دختر محمد مرسی در کنفرانسی خبری در قاهره گفت، خانواده مرسی ارتش را مسئول امنیت و سلامت او می‌داند.

وی تصریح کرد: ما تمام راه‌های قانونی داخلی و بین‌المللی را علیه عبدالفتاح السیسی، فرمانده کودتای خونین ارتش و همدستان دسیسه‌گر او پیگیری خواهیم کرد.

شیما مرسی افزود: مرسی از دیوان بین‌المللی کیفری خواسته درباره اتفاقاتی که به برکناری او منتهی شد، تحقیق کند.

کد خبر 224330
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی