گروه اقتصادی - محمد عدلی: «زن میانسال همراه با پسر نوجوان که شدت نور آفتاب چهره‌اش را به رنگ سرخ درآورده با درماندگی وارد بنگاه معاملات ملکی در غرب تهران می‌شود و سراغ یک آپارتمان 70متری را برای اجاره می‌گیرد.

 مشاور املاک قبل از آنکه سرش را بالا بگیرد، میزان موجودی را برای رهن و توان پرداخت اجاره سؤال می‌کند. پسر نوجوان قبل از مادر می‌گوید: 20میلیون برای پول پیش و ماهی 500هزار تومان، اجاره.مشاور جوان که روی صندلی چرخدار لم داده، با آرامش خاصی به مراجعه‌کننده می‌گوید که با این نرخ‌ها نمی‌توانی خانه پیدا کنی مگر زیر همکف و قدیمی‌ساز. باید موجودی را بالا ببری یا حداقل اجاره بیشتری بپردازی.

زن میانسال با چهره‌ای که نشان از خستگی دارد، می‌گوید این حداکثر توانش برای پرداخت اجاره است. اگر می‌توانستیم بیشتر از این بپردازیم در خانه فعلی می‌ماندیم. صاحبخانه اجاره 400هزار تومانی را به 700هزار تومان افزایش داده اما ما بیشتر از 500هزار تومان نمی‌توانیم پرداخت کنیم. مرد جوان، صحبت‌های مراجعه‌کننده را اینگونه قطع می‌کند: چه صاحبخانه با انصافی دارید. از آنجا تکان نخورید. از سال گذشته تا الان قیمت خانه‌ها دوبرابر شده است.

اگر بخواهد اجاره را هم دوبرابر کند به غیراز اجاره باید پول پیش را هم بالا ببرد. همین که فقط اجاره را افزایش داده جای شکرش باقی است. زن میانسال ناامیدانه می‌گوید: ما که دارایی خاصی نداریم که در این مدت دوبرابر شده باشد. درآمد همسرم هم تغییر قابل‌توجهی نکرده است. باید کجا زندگی کنیم. یک آپارتمان کوچک که به همراه همسر و 2فرزندم بتوانیم در آن زندگی کنیم، پیدا نمی‌کنم. 2هفته است که از این بنگاه به آن بنگاه می‌روم. روی چه حسابی قیمت‌ها اینطور بالارفته است. چرا این اتفاق مهم برای هیچ‌کس مهم نیست؟ چرا مسئولان هیچ اقدامی برای کمک به امثال ما نمی‌کنند؟

حاضران در بنگاه معاملات ملکی به جز اینکه تأسف بخورند، کاری از دستشان برنمی‌آید تا این زن به همراه پسرش از این بنگاه هم به قصد بنگاهی دیگر، بیرون بروند.»به گزارش همشهری، این روزها که دولت دهم در حال بستن چمدان‌های خود برای ترک امور است و دولت جدید خود را برای روی کار آمدن آماده می‌کند، بازار مسکن به‌خصوص در بخش اجاره هزاران مستأجر را به دنبال وعده‌های پیشین سرگردان کرده است. به‌نظر می‌رسد در این دوره برخی مستأجران و وعده‌هایی که به آنان داده شده است به فراموشی سپرده شده‌اند.

هرچند در بخش خرید و فروش مسکن رکودی در بازار حاکم شده است، بحران اجاره‌بها در فصل جابه‌جایی همچنان پابرجاست و نظارتی برای مهار و مدیریت آن نیست. افزایش قابل‌توجه قیمت مسکن طی 9‌ماه گذشته شرایطی را فراهم کرده است که به تبع آن روبه‌صعود حرکت کند. در فصل تابستان که اکثر قراردادهای اجاره به سر می‌رسد، تقاضای اجاره مسکن هم رشد قابل‌توجهی را تجربه می‌کند. در این شرایط صاحب خانه‌ها هم که قیمت ملکشان نسبت به سال گذشته حدود 100درصد افزایش یافته است، نرخ‌های جدیدی را برای اجاره درخواست می‌کنند اما مستأجران که اغلب افزایش درآمد ویژه‌ای متناسب با این رشد قیمت نداشته‌اند، توان پرداخت اجاره‌های جدید را ندارند.

کد خبر 223937

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار