همشهری آنلاین: اندیشه تأسیس این موزه در ملاقات اعضای انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی در تهران با مسئول هماهنگی شبکه جهانی موزه‌های صلح در سال ۱۳۸۴ شکل گرفت. این گفتگو و همچنین دیدار اعضای این انجمن از هیروشیما در همان سال تمایل به شکل‌گیری یک موزه صلح در تهران را تقویت کرد.

موزه صلح تهران

در شهر هیروشیما رنج‌های حاصل از کاربرد سلاح های اتمی علیه ژاپن به انگیزه ای برای تلاش در مسیر صلح تبدیل شد که در موزه صلح هیروشیما به خوبی متجلی شده است.

بنیان‌گزاران موزه صلح تهران نیز از این تجربیات جهانی الهام گرفتند و به این فکر افتادند که رنج‌های مشابهی که ایران در اثر قربانی شدن توسط سلاح‌های شیمیایی متحمل شده است به همین ترتیب می‌تواند انگیزه‌ای شود برای نشان دادن پیامد های ناگوار حاصل از جنگ و خشونت و ترویج فرهنگ صلح و دوستی بین افراد جامعه و نیز بین ملت‌ها.

علاوه بر این٬ فرهنگ غنی ایرانی و دینی نیز منبع بیکرانی از اندیشه‌ها و تعالیم مربوط به پرهیز از جنگ افروزی و خشونت ورزی و ترویج صلح و دوستی می‌باشد.

موزه صلح تهران در ساختمان اهدایی شهرداری تهران در پارک شهر قرار دارد٬ دارای یک سالن اصلی برای نشان دادن پیامدهای جنگ‌ها در دنیا و نیز عواقب کاربرد سلاح‌های شیمیایی و اتمی می‌باشد. در این بخش اسناد و اشیای منحصر به فردی از جنگ شیمیایی علیه مردم ایران به نمایش درآمده.

موزه صلح تهران

در بخش دیگر موزه٬ صلح در فرهنگ دینی و ملی ایرانیان و راه های مشارکت هر فرد در جهت ترویج صلح و دوستی مورد تاکید قرار گرفته. در این موزه تلاش گردیده تا بازدید کنندگان با جنبش جهانی صلح بویژه شخصیت‌ها و سازمان‌های مربوطه آشنا شوند.

بخشی از موزه به برنامه‌های آموزشی اختصاص دارد که برگزاری کارگاه های آموزشی و کنفرانس هایی با موضوع فرهنگ٬ صلح٬ آشتی و حقوق بشر دوستانه بین المللی٬ خلع سلاح و لزوم ریشه کن شدن سلاحهای کشتار جمعی از جهان و پیامد های جنگ می پردازد.

علاوه بر این٬ موزه صلح دارای استودیوی مستندی می‌باشد که در آن می توان سرگذشت قربانیان جنگ را به عنوان اسناد تاریخی ثبت و ضبط نمود. کتابخانه صلح در موزه دارای منابع گوناگونی از آثار مرتبط از حقوق بین الملل تا برقراری صلح و تاریخ شفاهی قربانیان جنگ است. نمایشگاه‌های هنری دائمی و موقت با موضوع صلح که در این موزه برپا می گردد آثار هنرمندان ایرانی و خارجی را به نمایش می‌گذارند. همچنین دبیرخانه شهرداران ایرانی عضو «سازمان بین‌المللی شهرداران صلح» در موزه صلح تهران واقع شده است.

ساختمان موزه صلح تهران در سال ۱۳۸۹ بطور موقت برای بازسازی بسته شد و ساختمان جدید در تیرماه ۱۳۹۰ با حضور میهمانانی از کشورهای مختلف جهان از جمله رئیس موزه صلح هیروشیما و معاون شهردار وقت تهران برای بازدید عمومی افتتاح شد.

ویژگی‌های موزه صلح تهران:

  • عضو شبکه بین الملی موزه های صلح می باشد که دبیرخانه آن در شهر لاهه هلند است.
  • اعضای فعال آن به خصوص راهنمایان موزه از قربانیان جنگ و سلاح های شیمیایی هستند که به عنوان نماد های زنده و پیام آوران صلح می باشند.
  • با سایر تشکل های مردمی و موزه های صلح در سراسر دنیا در ارتباط می باشد.
  • می کوشد تا فرهنگ صلح را نه در معنای سیاسی آن بلکه در معنای اجتماعی و فرهنگی آن ترویج نماید.

منبع: tehranpeacemuseum.org

کد خبر 220728

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار