چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: کشف لایه‌ای پنهان در چشم انسان کشف مهمی است که باعث می‌شود، کتاب‌های درسی و کتاب‌های پزشکی چشم را از نو بازنویسی کنند.

چشم

خبر کشف این لایه، نتایج آن و نام کاشف در شماره اخیر مجله اپتال مولوژی Ophthalmology به چاپ رسیده است. این کشف توسط محققان و دانشمندان دانشگاه ناتینگهام صورت گرفته است.گفته می‌شود؛ با این کشف یک عضو ناشناخته‌ای از بدن شناسایی و کشف شد.

آنها لایه جدیدی را در چشم انسان کشف کرده‌اند که تنها ۱۵ میکرون ضخامت دارد. ( یک میکرون برابر با یک میلیونیوم متر است)
این لایه، " Dua's Layer" نام گذاری شده است. با کشف این لایه جراحی چشم، آسان‌ترو امن‌تر خواهد شد.

 پرفسورهارمیندر دوا، Harminder Dua یک محقق هندی در دانشگاه ناتینگهام انگلستان اخیرا با گروه تحقیقاتی خود، لایه جدیدی در قرنیه چشم انسان، پنهان بود، کشف کرده است. این لایه به نام خود او نام گذاری شده است. لایه دوا، .Dua's Layer

لایه دوا پشت قرنیه قرار گرفته است.  پیش از این، تصور براین بود که قرنیه تنها دارای ۵ لایه است. دوا و تیم تحقیقاتیش با تزریق هوا به درون قرینه چشم‌های اهدای و اسکن هر لایه با میکروسکوپ الکترونی این لایه جدید و پنهان چشم را کشف کرده‌ است.

نتایج ادامه تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهد که بروز پارگی در این لایه (تازه کشف شده) باعث ایجاد بیماری آب‌آوری قرنیه می‌شود. بیماری که منجر به جمع شدن مایع در قرنیه چشم شده و اختلات بینایی را بوجود می‌آورد.

کشف لایه جدید

چشم انسان

چشم

لایه جدید با رنگ قرمز نشان داده شده است

بنا به اظهارات این پرفسورهندی؛ این کشف باعث افزایش دانش پزشکان درباره، چشم انسان شده و نیز می‌تواند برای بیمارانی که تحت عمل پیوند قرنیه و کاشت قرنیه قرار می‌گیرند، بسیار مهم باشد. او در ادامه می‌افزاید؛ این کشف مهم باعث می‌شود تا کتاب‌های درسی و کتاب‌های پزشکی چشم از نو بازنویسی شوند.

از نظر کلینیکی،  بیماری‌های زیادی وجود دارند که قرینه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. از این پس متخصصان سراسر دنیا برای معاینه و نظر قطعی در باره علت بروز بیماری، این لایه را هم معاینه کرده و در نظر خواهند گرفت.

www.aaojournal.org

کد خبر 219584
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز