جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ - ۱۳:۴۸

گروه سلامت: محققان می‌گویند آلودگی به نوعی ویروس به نام «ویروس پاپیلومای انسانی» یا HPV 16، می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان‌های دهانی را بالا ببرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده‌است مطالعه محققان دانشگاه جانز‌هاپکینز در مریلند آمریکا نشان می‌دهد افرادی که نمونه خون یا بزاق آنها از این ویروس در خود داشته‌باشد، 32 برابر بیشتر از بقیه احتمال دارد که به سرطان‌های «اوروفارنژال» مبتلا شوند؛ سرطان‌هایی در گلو، لوزه‌ها، حنجره و پشت زبان.

محققان گفته‌اند این مطالعه نشان می‌دهد این ویروس را هم می‌توان به سایر عوامل خطرزا برای سرطان‌های دهانی اضافه کرد؛ عواملی همچون استعمال انواع دخانیات (یعنی بیش از یک بسته سیگار در روز به مدت 20 سال) و نیز مصرف هرروزه الکل برای 15 سال.

HPV، همان ویروسی است که احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم را در زنان بالا می‌برد و خوشبختانه اخیرا واکسن آن هم ساخته شده‌است.

تا پیش از این، ارتباط آلودگی با این ویروس که ایجاد کننده زگیل ناحیه تناسلی است، با سرطان گردن رحم به اثبات رسیده بود، اما اکنون محققان می‌گویند اگر این ویروس از دهان سر در بیاورد می‌تواند خطر سرطان‌های دهان را بالا ببرد و بنابراین پسران هم مانند دختران باید علیه این ویروس واکسینه شوند.

یافته‌های این مطالعه در نشریه پزشکی «نیوانگلند» چاپ شده‌است.

کد خبر 21735

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار