همشهری آنلاین: برنارد لوکه (Bernd Lucke) معروف به "لوک خوش شانس" که با شعار"تردید در یورو" اقدام به تاسیس حزب جدیدیکرده است؛ می‌خواهد واحد پول اروپایی را منهدم کند.

Bernd Lucke

با نزدیک شدن زمان انتخابات پارلمانی آلمان، گفتگوها درباره عملکرد اتحادیه اروپا و خروج آلمان از حوزه پولی یورو افزایش یافته است. از جمله این افراد برنارد لوکه معروف به "لوک خوش شانس" است که با شعار"تردید در یورو" اقدام به تاسیس حزب جدیدی کرده و می‌خواهد واحد پول اروپایی را منهدم کند.

به گزارش یورونیوز؛ برنارد لوکه می‌گوید: "ما می‌خواهیم فعالیت‌های سیاسی برای نجات یورو را متوقف و منطقه پولی یورو را تجزیه کنیم. یورو به جای وحدت باعث تفرقه در اروپا شده است. ما می‌خواهیم پرداخت چندین میلیون یورو پول به کشورهای جنوبی عضو اتحادیه اروپا را متوقف کنیم. پرداخت این پول‌ها بحران اقتصادی را عمیق‌تر می‌کند."

آقای لوکه به مدت سی و سه سال عضو حزب دموکرات مسیحی بود. حزب راست میانه که خانم مرکل نیز به آن تعلق داشت اما هنگامیکه دولت در صدد نجات یورو برآمد، لوکه به نشانه اعتراض از این حزب خارج شد و حزب خودش را تاسیس کرد.

او ادامه می‌دهد: "تنها دولت‌هایی باید پول واحد داشته باشند که از لحاظ اقتصادی شرایط یکسانی دارند. در غیر این‌صورت اداره کشور ممکن نیست و همین مسئله باعث می‌شود که ما مجبور به تضمین بدهی‌های دیگر کشورها شویم. بنابراین بهتر است به شرایط گذشته و ارز ملی برگردیم و دوباره مارک آلمان را فعال سازیم."

اگرچه بر اساس نظرسنجی‌ها تنها سه درصد از شهروندان آلمان تصمیم دارند که در انتخابات پارلمانی به حزب تردید در یورو رای دهند اما آقای لوکه معتقد است که نتایج انتخابات برای او دو رقمی خواهد بود و حتی با رای کم نیز می‌تواند دولت مرکل را پایین بیاورد. برنارد لوکه یک استاد دانشگاه با رتبه بالا و متخصص پژوهش در زمینه" تئوری‌های مستقل" است.

او در ادامه می‌گوید: "من با عضویت در اتحادیه اروپا موافقم. اما با توجه به سطح بالای بیکاری بویژه برای جوانان، دولت‌های جنوبی عضو اتحادیه اروپا دارند به سمت یک فاجعه اقتصادی پیش می‌روند. ما باید از افراط گرایی مردم در کشورهای جنوبی اتحادیه اروپا بترسیم. در این شرایط مطمئن نیستم که دولت‌های دموکراتیک بتوانند به حیات خود ادامه دهند. این خطر وجود دارد که نوسانات سیاسی به جهت دیگری منحرف شود و ممکن است انتخابات دموکراتیک در کشورهای جنوبی باعث شود قدرت به اراذل و اوباش، پوپولیست‌ها و یا رهبران افراطی واگذار گردد."

اما به نظر برخی از اقتصاد دانان آلمانی متلاشی کردن حوزه پولی یورو بدترین سناریو هم برای اروپا و هم برای آلمان است. زیرا عضویت در منطقه پولی یورو به نفع آلمان بوده است و مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ارزیابی بیش از حد مارک آلمان باعث شده بود رقابت جهانی برای شرکت‌های آلمانی سخت شود و دویست هزار شغل در آلمان نابود شود.

پیتر بوفینگر، مشاور اقتصادی دولت آلمان می‌گوید: "آلمان تا کنون حتی یک یورو برای کمک به نجات دیگر کشورها از دست نداده است و تخریب منطقه پولی یورو یک فاجعه واقعی برای آلمان است. انحلال منطقه پولی یورو یک شوک خیلی بزرگ خواهد بود و باعث ایجاد ناامنی می‌شود. چنین شوکی می‌تواند اثرات بسیار منفی بر روی شرایط اقتصادی و سرمایه گذاری‌ها بگذارد. این شوک می‌تواند مشکلات زیادی برای سیستم مالی ایجاد کند."

بوفینگر معتقد است آلمان سود بزرگی از عضویت در منطقه پولی یورو می‌برد. زیرا این عضویت باعث کاهش نرخ بهره‌ها و کاهش میزان بدهی‌های عمومی می شود و دولت می‌تواند هرساله میلیون‌ها یورو صرفه جویی کند. برای نجات کشورهای عضو یورو بوفینگر معتقد است باید سیاست یکپارچه سازی مالی اروپا و اوراق قرضه اروپایی را گسترش داد.

به نظر او منطقه پولی یورو بازار بسیار مهمی برای شرکت‌های آلمانی است و اگر می‌خواهیم که کشورهای جنوبی اتحادیه اروپا دوباره روی پای خود بایستند باید به آنها زمان بیشتری برای تثبیت خودشان بدهیم و باید به آنها کمک کنیم تا اقتصادشان رشد کند.

اوراق قرضه اروپایی که وام مشترکی است برای اعضای منطقه پولی یورو، به آنها زمان لازم برای تثبیت را می‌دهد و می‌توانند از لحاظ مالی کمی آرامش یابند.

لوک خوش شانس به هیچ وجه با پیشنهاد اوراق قرضه اروپایی موافق نیست. زیرا این کار را یک نوع فریبکاری برای کسب رای آلمانی‌ها می‌داند. آقای لوکه می‌گوید: "در زمان تاسیس یورو نیز تصمیم گیرندگان قول دادند که مسئولیت بدهی دیگر کشورها را قبول نکنند. علاوه بر این، اوراق قرضه اروپایی یک پیام کاملا اشتباه را به دیگر کشورها ارسال می‌کند که می‌گوید شما می‌توانید بدون توجه به درآمدهایتان پول خرج کنید زیرا آلمان و دیگر کشورها مشکل بدهی‌های شما را حل خواهند کرد."

تردید در یورو در آلمان وجاهای دیگر قدرت کافی برای تسلط بر دولت و انحلال منطقه یورو ندارد. اما ممکن است آنها قدرت کافی برای شکستن برخی از الگوهای قدرت سنتی را در سراسر اروپا داشته باشند و بتوانند حس غرب وحشی را به مبارزات انتخاباتی آینده وارد کنند.

کد خبر 215658
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز