سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۷:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: تحقیقات نشان می‌دهد، مدت زمانی که بیماران مبتلا به آسم صرف جذب نور خورشید می‌کنند، می‌تواند بر بیماری آنها تأثیرگذار باشد

خورشید به کمک بیماران آسمی می‌آید

به گزارش مهر، یک تیم از محققان کالج کینگ لندن اظهار داشتند که سطح پایین ویتامین D که بدن در نور آفتاب می‌سازد به علائم وخیم شدن آسم مرتبط است.

در تحقیقات جدید مشخص شده است که ویتامین D بخش بیش فعال سیستم ایمنی را در بیماران مبتلا به آسم آرام می‌کند.

این درحالی است که درمان بیماران آسم با ویتامین D هنوز اجرایی نشده است. هنگامی که مسیر جریان هوا در آنها متورم و باریک می‌شود، نفس کشیدن برایشان دشوار می‌شود.

اکثر این بیماران با استروئید درمان می‌شوند اما این دارو برای همه کارساز نیست.

کاترین هیریلویز محقق کالج کینگ لندن اظهار داشت: ما می‌دانیم افرادی که سطح بالایی از ویتامین D در بدن‌شان وجود دارد بهتر آسم خود را کنترل می‌کنند و این ارتباط کاملا قابل توجه است.

گروه وی تأثیر ویتامین D بر یک ماده شیمیایی interleukin-17 را در بدن بررسی کرده است. این ماده شیمیایی بخش مهمی در سیستم ایمنی است و به مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند. اما همین ماده وقتی که سطح آن بسیار بالا می‌رود می‌تواند مشکل‌زا باشد و این مشکل برای بیماران مبتلا به آسم قوی‌تر است.

در این تحقیق مشخص شده است که ویتامینD سطح interleukin-17 را کاهش داده است.

این تیم تحقیقاتی درحال حاضر آزمایش‌های بالینی را روی بیماران انجام می‌دهد تا مشخص شود که آیا ارائه ویتامین آفتاب به بیماران می‌تواند علائم آنها را تخفیف دهد یا خیر. آنها بیمارانی را بررسی می‌کنند که به استروئید پاسخ نمی‌دهد و بدن آنها هفت برابر دیگران interleukin-17 تولید می‌کند.

کاترین هیریلویز گفت: ما فکر می‌کنیم که درمان بیماران با ویتامین D می‌تواند بیماران مقاوم به استروئید را درمان کرده و به افرادی که می‌تواند آسم خود را کنترل کنند کمک کرده که استروئید کمتری مصرف کنند.

وی اظهار داشت: فرهنگ پوشاندن خود در مقابل خورشید و استفاده از کرم‌های ضدآفتاب نرخ ابتلا به آسم را افزایش داده است، اما این فرهنگ احتیاط آمیز است چرا که تابش مستقیم و شدید خورشید روی پوست مضر است.

مالایکا رحمان از انجمن خیریه آسم بریتانیا اظها رداشت: اکثریت بیماران مبتلا به آسم داروهایی در دسترس دارند که راه موثری برای مدیریت این شرایط است اما ما می‌دانیم که این داروها برای همه تأثیر ندارد، به همین دلیل انجام تحقیقات برای ارائه درمان‌های جدید ضروری است.

کد خبر 215202
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز