جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۵:۵۲

گروه اجتماعی - مینا شهنی: تعرفه‌های درمان امسال با 3 نرخ متفاوت تعیین و از سوی دولت ابلاغ شد.

تعرفه

این نرخ‌ها برای بخش خصوصی، بخش دولتی و بخش عمومی غیردولتی تعیین شده درحالی‌که پیش از این تعرفه‌ها فقط در بخش خصوصی و دولتی اعلام می‌شد.بر این اساس ویزیت پزشکان طبق جدول مقابل خواهد بود که تنها تفاوت ویزیت پزشکان در بخش دولتی و عمومی غیردولتی مربوط به پزشکان و دندانپزشکان متخصص است که ویزیت پزشکان دولتی 61 هزار ریال و پزشکان عمومی غیردولتی 61 هزار و 500 ریال تعیین شده است.

به سرجمع تعرفه‌های خدمات آزمایشگاهی، پاتولوژی و ژنتیک بخش خصوصی 33درصد و سرجمع تعرفه‌های خدمات پرتو پزشکی این بخش 35درصد افزوده شده است. در بخش خصوصی تعرفه سونو‌گرافی 29درصد، ‌رادیولوژی 50درصد، ‌اسکن ایزوتوپ 45درصد و ‌رادیو‌تراپی 45درصد به مبلغ‌های سال 91اضافه شده است. در بخش دولتی به سر‌جمع تعرفه‌های خدمات آزمایشگاهی و پاتولوژی و ژنتیک 26درصد میزان تعرفه‌های پارسال اضافه شده و به سرجمع تعرفه‌های خدمات پرتو پزشکی این بخش 20درصد اضافه شده است.

هزینه هتلینگ

هزینه هتلینگ(اقامت) بخش خصوصی برای بیمارستان‌های درجه یک در اتاق‌های یک تختی 391 هزار و 500 تومان، ‌دو تخته 304 هزار و 500 تومان، ‌تخت سی‌سی‌یو 391 هزار و 500 تومان و ‌تخت پست سی سی یو 500 هزار تومان تعیین شده است. درصورتی که بیمارستان درجه یک نبوده و در دسته بیمارستان‌های درجه 2 و 3 و 4 قرار بگیرد مبالغ کمتری برای هتلینگ درنظر گرفته شده است. کاهش این مبالغ در بیمارستان‌های خصوصی درجه 4 تا نصف مبلغی که برای بیمارستان‌های درجه یک درنظر گرفته شده هم می‌رسد.

دولت امسال برای هتلینگ(اقامت) بیمارستان‌های دولتی تعرفه اعلام نکرده است اما این تعرفه‌ها را برای بخش عمومی غیردولتی برای بیمارستان درجه یک و اتاق یک‌تخته 228هزار و 600تومان، 2تخته 127هزار تومان، تخت سی‌سی‌یو 228هزار و 600تومان و تخت اتاق پست سی‌سی‌یو 292هزار و 100تومان اعلام کرده‌است.

تعرفه‌های ناهمسان، بلای جان درمان کشور

تفاوت میان تعرفه‌های تعیین شده از سوی دولت برای ارائه خدمات درمانی در بخش‌های خصوصی و دولتی یکی از مشکلات بخش درمان عنوان شده است. در این نوع نرخ‌گذاری ارائه یک نوع خدمت در بیمارستان خصوصی قیمتی 2تا 3برابر بیشتر از بیمارستان دولتی دارد، یعنی یک بیمار برای دریافت یک خدمت در بیمارستان خصوصی علاوه بر اینکه پول هتلینگ (هزینه اقامت) چند برابر بیمارستان دولتی می‌پردازد باید چند برابر پولی را که در بیمارستان دولتی می‌پردازد، پرداخت کند.

اگر چه سیاستگذاران بخش درمان مدعی‌اند که تیم‌های درمانی در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی به یک میزان برای نجات سلامتی بیماران تلاش می‌کنند، اما عملا تعیین تعرفه‌ها نشان می‌دهد که آنچه در بیمارستان‌های خصوصی رخ می‌دهد به مذاق سیاستگذاران حوزه درمان خوش‌تر می‌آید و قیمت بالاتری برای آن تعیین می‌کنند. چندتعرفه‌ای‌شدن خدمات درمانی سبب شده تا سهم مردم در پرداخت هزینه‌های درمان روزبه‌روز بیشتر شود تا آنجا که گفته شده80درصد از هزینه‌های درمان مستقیما از جیب مردم پرداخت می‌شود.

امسال نه‌تنها تعرفه‌های بخش خصوصی و دولتی به یکدیگر نزدیک نشدند بلکه یک نرخ دیگر نیز به سیاست تعرفه‌گذاری وارد شد، نرخی که برای مراکز عمومی غیردولتی تعیین شده است و برخی آگاهان می‌گویند که این مراکز شامل بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های خیریه می‌شوند.

کد خبر 214588

برچسب‌ها