همشهری آنلاین: شرکت معماری آدریان اسمیت و گوردون گیل طرح‌ها برای "برج ایمپریال" که بلندترین ساختمان بمبئی و یقینا یکی از باریک‌ترین آسمانخراش‌های جهان است را منتشر کرده‌اند.

imperial tower4

به گزارش گیزمگ این آسمانخراش مسکونی 116 طبقه‌ای با ارتفاع 400 متر داری شکل قوس‌دار متمایزی است که به گفته معمارانش برای "گیج کردن باد" طراحی شده است.

imperial tower2

 این بنای 76722 متر مربعی فضا برای 132 آپارتمان با متراژ متغیر از 195 تا 1115 متر را فراهم می‌کند. بزرگترین این آپارتمان‌ها دو طبقه کامل برج را اشغال خواهند کرد. بالاترین واحدها چشم‌انداز دریا را هم خواهند داشت.

توانایی این برج برای ایستادگی در برابر باد بوسیله "باغچه‌های آسمانی" تقویت شده است که طوری طراحی شده‌اند که جریان بادی را به دور برج می‌چرخد را فروبنشانند.

imperial tower3

از ویژگی‌های دوستدار زیست‌محیطی این برج می‌توان به گردآوری آب باران، بازیابی آب خاکستری (پساب حاصل از ظرفشویی، لباسشویی و حمام به جز توآلت)، روکش‌دار کردن نمای خارجی برای محدود کردن جذب گرمای خورشیدی است و از همه مهمتر اینکه آشپزخانه‌ها و حمام‌های این برج را می‌توان به صورت پیش‌ساخته در یک کارخانه محلی تولید کرد.

imperial tower

این شرکت معماری می‌گوید گرچه در رقابت برای طراحی این برج برنده شده است، آینده ساخت آن هنوز قطعی نیست.

این شرکت در طراحی ساختمان‌های بلند تخصص دارد و از طراحی‌های پیشین آن می‌توان "برج پادشاهی" در عربستان سعودی و مرکز گرینلند ووهان در چین اشاره کرد. ساخت "برج پادشاهی" مراحل آمادگی را می‌گذراند و انتظار می‌رود ساخت "مرکز گرینلند ووهان" در 2017 به اتمام برسد.

کد خبر 212282

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی