همشهری آنلاین: رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن از شاخص تورم عبور کرده است، گفت: در نیمه دوم سال گذشته بازار مسکن با جهش قیمتی روبرو شد که دو بار در سال‌های گذشته هم مسکن این جهش قیمتی را تجربه کرد.

مهر نوشت: مصطفی قلی خسروی با اشاره به اینکه افزایش قیمت مسکن درسال گذشته از شاخص تورم هم عبور کرد، گفت: قیمت‌ها تابعی از اقتصاد کشور است و با افزایش نرخ در دیگر بازارها قیمت‌های بخش مسکن هم افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه خرید و فروش مسکن از نیمه دوم اسفند ماه سال گذشته با افزایش مواجه شد، گفت: در نیمه دوم سال پیش با یک جهش قیمتی روبرو بودیم که دو بار در سال‌های گذشته هم این جهش قیمتی در بازار مسکن بوجود آمد.

رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک تصریح کرد: یک بار در سال 68 جهش بالایی را در قیمت‌های مسکن داشتیم که دلیل آن قطعنامه 598 و پایان جنگ ایران و عراق بود و یک بار هم در سال 86 نرخ مسکن افزایش یافت.

وی با بیان اینکه هرکدام از این افزایش قیمت‌ها مدتی بازار را در رکود فرو برد اظهار داشت: با افزایش نرخ مسکن، توان خرید متقاضیان کم می‌شود و همین موضوع رکود را در بازار مسکن بوجود می‌آورد، ضمن آنکه با افزایش قیمت مسکن تعداد مراجعه به بنگاه‌های املاک هم کاهش می‌یابد.

قلی خسروی با اشاره به اینکه افزایش قیمت مسکن به نفع بنگاه‌های املاک نیست، بیان کرد: اتحادیه مشاوران املاک به دنبال ثبات نرخ‌ها در بازار مسکن است، زیرا این موضوع منجر به این می‌شود که رونق بیشتری در خرید و فروش مسکن باشد.

رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک در خصوص تاثیر افزایش قیمت بر بخش اجاره بها گفت: به طور حتم افزایش قیمت در این بخش تاثیر بر اجاره بها می‌گذارد و تغییراتی را در این بخش بوجود می‌آورد.

کد خبر 211474

برچسب‌ها