همشهری آنلاین: با گذشت حدود دو هفته از عید نوروز قیمت‌ها نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است و واحدها به همان قیمتی که در بهمن ماه افزایش یافته بود خرید و فروش می‌شود.

بازار مسکن با گذشت حدود دو هفته از تعطیلات عید با نوسانی روبرو نبوده است و قیمت‌ها با همان نرخ سال گذشته از سوی مالکان تعیین می‌شود. البته از نگاه فعالان بازار، خرید و فروش واحدهای مسکونی هنوز به طور رسمی آغاز نشده است.

در واقع از بهمن ماه سال گذشته که افزایش قیمت مسکن به اوج خود رسید، خرید و فروش‌های مسکن با رکود بیشتری همراه شد و قیمت‌ها بیش از حد تصور کارشناسان و حتی مسئولین دولتی بالا رفت اما به نظر می‌رسد که در حال حاضر قیمت‌ها به همان روال سابق تعیین می‌شوند. اما در این مدت بخش زیادی از متقاضیان که پس انداز خود را به رقم قابل توجهی برای خرید خانه رسانده بودند دوباره از بازار مسکن حذف شدند و به گفته یکی از فعالان اقتصادی، افزایش قیمت مسکن بیش از حد توان خرید اغلب متقاضیان بوده است؛ به همین جهت متقاضیان کمتری به بنگاه‌های املاک مراجعه می‌کنند.

این فعال بازار مسکن اعلام می‌کند که وقتی خریداران برای خرید خانه مراجعه می‌کردند هرروز از سوی مالک قیمت بالاتری تعیین می شد که در نهایت افزایش قیمت‌ها موجب شد این دسته از متقاضیان از خرید مسکن منصرف شوند؛ در نتیجه امسال هم در بازار اجاره بها حضور داشته باشند. گرچه مسئولان دولتی پیش بینی می‌کردند که با افتتاح‌های مسکن مهر، قیمت‌ها در شهر تهران و دیگر کلانشهرها کنترل خواهد شد اما با گذشت حدود دو سال از ساخت وسازهای دولتی و تحویل حدود یک میلیون واحد مسکونی نه تنها قیمت‌ها کاهش نداشت بلکه با افزایش هم روبرو شد.

قیمت آپارتمان‌های زیر 42 مترمربع در تهران بر اساس گزارش مهر در جدول زیر آمده است:

متراژ

مشخصات

محل

قیمت

آپارتمان 41 متری

با انباری و پارکینگ

اتوبان محلاتی

155 میلیون تومان

آپارتمان 81 متری

با انباری و پارکینگ

اتوبان محلاتی

275 میلیون تومان

آپارتمان 45 متری

یک خوابه و نوساز

فرمانیه

355 میلیون تومان

آپارتمان 42 متری

عمر دو ساله - با تمامی امکانات

خیابان کرمان

متری 4 میلیون و 300 هزار تومان

آپارتمان 43 متری

 

نامجو کاوه

متری 3 میلیون و 450 هزار تومان

آپارتمان 42 متری

نوساز

یادگار - امام خمینی

متری 3 میلیون و 600 هزار تومان

آپارتمان 45 متری

 

مرزداران

220 میلیون تومان

آپارتمان 41 متری

 

نواب سینای شرقی نوساز

137 میلیون تومان

آپارتمان 45 متری

نوساز با پارکینگ

 

257 میلیون تومان

آپارتمان 44 متری

 

مولوی ایستگاه سعادت

99 میلیون تومان

آپارتمان 42.5 متری

3 ساله

مختاری شرقی

82 میلیون تومان نقد و 20 میلیون تومان وام

کد خبر 209142

برچسب‌ها