همشهری آنلاین: جدیدترین نسل پهپادهای "حازم" با قابلیت‌های پیشرفته، صبح فردا در مراسم رژه ارتش رونمایی می‌شود.

پهپاد حازم

پهپاد حازم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، صبح فردا، همزمان با 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروهای چهارگانه ارتش آخرین دستاوردهای دفاعی و نظامی خود را به نمایش خواهند گذاشت.

یکی از دستاوردهای حوزه پدافندی ارتش، تولید و بکارگیری پهپهادهای پیشرفته است. در همین زمینه، در مراسم رژه فردا در تهران، قرار است که نسل جدیدی از پهپاهای "حازم" رونمایی شود. پیشتر، پهپادهای "حازم 1" و "حازم 2" رونمایی و عملیاتی شده‌اند.

21 بهمن ماه سال گذشته، امیر اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء به خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم گفته بود که جدیدترین نسل پهپاد‌های حازم در ر‌ژه 29 فروردین رونمایی خواهد شد.

وی تأکید کرده بود، "در مورد پهپاد به عنوان لایه پنهانی، ما نمونه‌های پهپاد "حازم" را هم‌اکنون استفاده می‌کنیم و امید دارم که در رژه 29 فروردین سال 92، پهپادی از این نسل را به رخ جهانیان بکشیم که بی‌نظیر است."

نیروهای مسلح ایران هم‌اکنون با در اختیار داشتن کلاس‌های مختلفی از پهپادها، دارای توان مضاعفی در رصد تحرکات دشمن در منطقه به خصوص در منطقه خلیج فارس و دریای عمان هستند.

پهپاد "ابابیل" (Ababil) از جمله پهپادهای استراتژیک جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود. "ابابیل" با اهداف نظامی و غیر نظامی از جمله جنگ الکترونیک، فعالیت‌های جاسوسی، کنترل مرزها، کنترل هوایی مکان‌ها و ... ساخته شده است. این پهپاد با توانایی حمل سلاح و بمب، می‌تواند تا 8 ساعت پرواز مداوم داشته باشد.

"ابابیل" از روی یک سکوی پرتاب (Launcher) به پرواز در‌می‌آید؛ حداکثر ارتفاع پرواز برای این پهپاد 10 هزار پا و حداکثر سرعت آن 160 کیلومتر/ساعت است.

آخرین دستاورد صنایع دفاعی ایران در حوزه پهپادها، شاهد 129 بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، تانک بهینه‌سازی شده ذولفقار، صمصام، چیفتن، T72، خودروهای تهاجمی سمندر، موشک‌اندازهای نازعات 10، فجر 3 و فجر 5 از دستاوردهای دیگری است که در رژه فردا به نمایش گذاشته می‌شود.

همچنین، موشک‌اندازهای کاتیوشا، میثاق 2، سامانه‌های موشکی هاگ، اس 200 و راپیر، سامانه‌های راداری بصیر 110، دستگاه‌های مخابراتی شیلتر، سامانه راداری کاستا و سامانه ارتباطی سیار از دیگر ادوات و تجهیزاتی هستند که فردا به نمایش گذاشته می‌شوند.

کد خبر 209751
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی