چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۶:۵۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران گفت: اگر علوفه ارزان در دسترس دامداران قرار گیرد و هزینه‌های تولید که چند برابر شده از سوی دولت جبران شود، قیمت شیرخام تا پایان سال افزایش نمی‌یابد.

شیرخام

سعید سلطانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده در سال گذشته باید هر کیلوگرم شیر خام پایه با بار میکروبی 100 هزار و 3.2 درصد چربی، کیلویی 930 تومان از دامدار خریداری شود اما از اواسط سال گذشته کارخانه‌های لبنی به تعهدات خود عمل نکرده و بهای شیر خام تحویل گرفته از دامداران را کمتر از نرخ مصوب پرداختند.

وی افزود: دامداران در برخی از استان‌ها مانند آذربایجان غربی اعلام کرده‌اند که کارخانه‌ها شیر را 100 تومان پایین‌تر از نرخ مصوب می‌خرند اما با توجه به فسادپذیری شیر، دامداران مجبورند محصولشان را به کارخانه‌ها تحویل دهند.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران افزود: علی‌رغم افزایش نیافتن قیمت شیر خام که تشکیل‌دهنده 70 درصد از قیمت لبنیات است، باید از کارخانه‌ها و دستگاه‌های نظارتی پرسید که چرا قیمت فرآورده‌های لبنی افزایش یافته است.

در شرایطی که برخی از کارخانه‌های لبنی قیمت محصولات خود را افزایش داده‌اند، حسن رادمرد - معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت - تاکید کرد:‌ هیچ پیشنهاد یا موضوعی در رابطه با افزایش قیمت لبنیات در ستاد تنظیم بازار مطرح نشده و اگر برخی از کارخانه‌های لبنی، قیمت‌ها را افزایش داده‌اند غیر قانونی است و باید افزایش قیمت محصولات لبنی مورد تایید یا رد سازمان حمایت قرار گیرد.

به گفته دبیرانجمن صنایع لبنی یک درصد مالیات بر ارزش افزوده براساس مصوبه وزارت اقتصاد و دارایی از ابتدای امسال بر قیمت فرآورده‌های لبنی افزوده شده است.

کد خبر 209642
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار