همشهری آنلاین: سال گذشته با افزایش بیش از 56 درصدی ثبت قراردادهای اجاره، تهرانی‌ها را همچنان پیشتاز اجاره‌نشینی در کشور معرفی کرد.

ایسنا نوشت: درحالی که مرکز آمار ایران از افزایش 82 درصدی قیمت زمین در سال گذشته نسبت به سال 90 خبر داده است، آمارهای اعلام شده از سوی اتحادیه کشوری مشاوران املاک نشان‌دهنده افزایش عقد قراردادهای خرید و فروش و اجاره‌ مسکن در کشور است.

پارسال بیش از 547 هزار قرارداد اجاره واحدهای مسکونی در کشور منعقد شد که 197 هزار مورد نسبت به سال 90 افزایش دارد.

همچنین طی سا‌ل‌های 88 تا 91، سال گذشته شاهد ثبت بیشترین قرارداد اجاره‌نشینی بوده است که دلایل متعددی برای این افزایش ذکر می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به رشد جمعیت،‌ افزایش ازدواج‌ها، افزایش مهاجرت به کلان‌شهرها و عواملی از این دست اشاره کرد.

سال 90 حدود 350 هزار اجاره‌نامه در کشور ثبت شده که نسبت به سال ماقبلش 50 هزار مورد افزایش دارد.

در مقایسه عقد قرارداهای اجاره طی چهار سال گذشته، سال 88 کمترین میزان ثبت اجاره‌نشینی را داشته و این آمار در سال گذشته به بالاترین میزان رسیده است.

در آمارهای اعلام شده 11ماه سال گذشته 157 هزار و 986 قرارداد اجاره در استان تهران منعقد شده که نسبت به سال 90 به میزان 63 هزار و 241 مورد افزایش داشته است و استان تهران در صدر اجاره‌نشینی قرار دارد.

این طبیعی است که هرساله به تعداد مستاجران و جمعیت کشور افزوده می‌شود اما برخی کارشناسان معتقدند طی سال‌های اخیر علاوه بر افزایش مهاجرت به شهرها و افزایش جمعیت و ازدواج، کاهش قدرت خرید خانه در میان اقشار مختلف جامعه نیز از دلایل افزایش اجاره‌نشینی در کلان‌شهرها شده است.

کد خبر 209624
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار راه و مسکن

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی