چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۷:۴۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: «باغ اسرار» فرهاد مشیری با فروش نزدیک به یک میلیون دلار، بار دیگر قدرت بلامنازع هنر ایران در منطقه خاورمیانه را به رخ کشید تا چهاردهمین حراج کریستیز به نام و کام هنر ایران لقب گیرد.

حراج هنری

به گزارش همشهری آنلاین، شامگاه سه شنبه 16 آوریل 2013 (27 فروردین 1392) سالن گودفین هتل امارات تاورز دوبی، صحنه برپایی شب نخست چهاردهمین حراج کریستیز بود که به حراج آثاری که قیمت پایه شان بالای 50 هزار دلار بود اختصاص داشت.

در این شب «یوسی پیلکانن» حراج گذار انگلیسی کریستیز برای 28 نقاشی و مجسمه بزرگان هنر ایران، عرب و ترکیه چکش زد که در پایان حکم به برتری هنر ایران با فاصله بسیار زیاد از رقبایش داد: «تابلوی نقاشی باغ اسرار فرهاد مشیری که روی جلد کاتالوگ شب نخست حراج نیز به چاپ رسیده است با فروش 986 هزار دلار گوی سبقت از دیگران را ربود و رکورد و موفقیتی دیگر، نصیب هنر ایران نمود».

این حراج در حالی برگزار شد که دوبی تحت تاثیر زلزله سیستان و بلوچستان برای ساعاتی وضعیتی اضطرای داشت و حتی ساکنان برج خلیفه (از بزرگترین برج های دنیا) مجبور به ترک آن شدند اما به رغم این شرایط ویژه، حراج راس ساعت 19 به وقت محلی دوبی آغاز شد و صندلی های سالن گودفین مثل همیشه از خریداران و مجموعه داران پر شد.

بعد از «فرهاد مشیری»، مرحوم «ابو شفیق» هنرمند لبنانی 386 هزار دلار، مرحوم «فاتح مدرس» هنرمند سوری 314 هزار دلار و اثری از «دحول » هنرمند دیگر سوریه ای 218 هزار دلار به فروش رسید.

این در حالی است که رتبه های بعدی از آن دو ایرانی شد: اثری از مجموعه «کوزه» فرهاد مشیری و یک اثر نقاشیخط از «حسین زنده رودی» هر یک 194 هزار دلار به فروش رسیدند.

سپس آثاری از «مروان» هنرمند سوری 170 هزار دلار و مرحوم «کیالی» 158 هزار دلار فروخته شد؛ آنگاه مجسمه «شاعر و کلید» پرویز تناولی و اثری از مجموعه انتزاعی زنده یاد «سهراب سپهری» هر یک به مبلغ 146 هزار دلار به فروش رسیدند.

در این شب همچنین «رضا درخشانی» موفقیتی تازه کسب نمود و با فروش 110 هزار دلاری اثرش رکورد خود را در منطقه ارتقاء داد؛ ضمن آنکه اثر سبز رنگ و زیبای «محمد احصایی» 98 هزار دلار، تابلوی اعداد «فرهاد مشیری» 86 هزار دلار و یک عکس از «شیرین نشاط» 62 هزار دلار به فروش رسیدند.

به گفته مسئولان حراج کریستیز 95 درصد آثار این شب به فروش رسیده است؛ این فروش قابل ملاحظه در اوضاع نابسامان اقتصادی بیانگر این نکته است که اگر آثار هنری ارزشمند به حراج عرضه شود، خریداران و مجموعه داران از آن استقبال خواهند نمود.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که با توجه به افت شدید قیمت ریال در مقایسه با دلار، توان رقابت خریداران ایرانی در این مارکت بین المللی بسیار کاهش یافته و در صورت ادامه این شرایط امکان حمایت بخش خصوصی از موقعیت فعلی مارکت هنر ایران به مخاطره خواهد افتاد؛ امر مهمی که نهادهای تصمیم ساز رسمی کشور باید برای آن چاره اندیشی اصولی کنند.

شب دوم حراج کریستیز با حضور 91 اثر که 24 اثر از هنرمندان ایرانی نیز در آن دیده می‌شود شامگاه چهارشنبه 17 آوریل 2013 (28 فروردین 1392) برپا می‌شود که در آن هنرمندانی نظیر عباس کیارستمی،پرویز تناولی، ژازه تباتبایی، علی شیرازی، فرهاد مشیری، کوروش شیشه گران، نصرالله افجه ای، صداقت جباری، مسعود عربشاهی، حسین زنده رودی ... با رقبای عرب و ترک خود به رقابت می‌پردازند.

کد خبر 209609

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار هنر

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی