همشهری آنلاین: سخنگوی کمیسیون تلفیق از رد کلیات لایحه بودجه ۹۲ در این کمیسیون خبر داد، گفت: سه‌شنبه کلیات بودجه در صحن علنی مجلس به رأی گذاشته می‌شود و اگر رای نمایندگان مثبت باشد، به تلفیق برمی‌گردد.

فارس نوشت: جعفر قادری با اشاره به اینکه کلیات لایحه بودجه 92 در کمیسیون تلفیق مجلس رد شده است، اظهار داشت: 16 نفر مخالف و تنها 4 نفر موافق در روند بررسی کلیات لایحه بودجه به سخنرانی پرداختند.

وی درباره تکلیف لایحه بودجه 92 پس از رد آن در کمیسیون تلفیق توضیح داد: کلیات این لایحه باید در صحن علنی مجلس به رأی گذاشته شود و در صورت رأی مثبت نمایندگان به این کمیسیون باز خواهد گشت.

وی افزود: در صورت عدم رأی مثبت نمایندگان، این لایحه به دولت بازگردانده خواهد شد.

قادری درباره عوامل رد کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق گفت: دلایل مختلفی از جمله عدم انطباق با اسناد بالادستی، مغایرت با سند چشم‌انداز و برنامه‌ پنجم توسعه کشور و همچنین بی‌انضباطی‌های مالی در بخش‌های مختلف وجود داشت.

وی ادامه داد: نمایندگان عضو تلفیق هر کدام اشکالات جدی را در روند بررسی این لایحه وارد می‌دانستند که پس از جمع‌بندی کمیسیون به رد لایحه بودجه ختم شد.

مهر نوشت: عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی تکیه لایحه بودجه بر درآمدهای نفتی، تلاش دولت برای اجرای کامل قانون هدفمندی یارانه‌ها، نگاه انقباضی به بودجه تولیدات و سیاست‌های غلط ارزی را از علل مهم رد کلیات لایحه بودجه 92 خواند.

محمدعلی عبدالله زاده با بیان اینکه کلیات لایحه بودجه 92 در کمیسیون تلفیق رد شد، گفت: ضعف ساختار بودجه و تکیه بر درآمدهای نفتی از علل اصلی رد این لایحه در کمیسیون تلفیق بود.

نماینده مردم طبس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت در لایحه بودجه سال 92 قصد داشت قانون هدفمندی یارانه‌ها را به طور کامل اجرا کند اما نمایندگان مخالف اجرای این قانون به طور کامل بودند.

وی با بیان اینکه کشور دچار رکود تورمی است، اظهار داشت: لایحه بودجه سال 92 با وجود مشکل تامین نقدینگی واحدهای تولیدی دارای نگاه انقباضی به تولید داخلی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: سیاستگذاری‌های غلط ارزی دولت در بودجه 92 از دلایل دیگر رد این لایحه در کمیسیون تلفیق بود. چند نرخی بودن قیمت ارز و همچنین عدم مرجعیت بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز نمایانگر سیاست‌های غلط ارزی در لایحه بودجه 92 است.

وی تاکید کرد: در سال جاری باید مشخصه اصلی بندهای بودجه استراتژی در مقابل تحریم‌ها باشد در حالی که لایحه بودجه تقدیمی دولت دارای چنین ویژگی نبود.

کلیات لایحه بودجه سال 92 با 22 رای موافق و 22 رای مخالف از 44 نماینده حاضر در کمیسیون تلفیق در این کمیسیون رد شد. دولت این لایحه را با تاخیر به مجلس ارائه داد و مجلس سه دوازدهم لایحه بودجه را برای اجرا در سه ماهه اول سال 92 به تصویب رساند تا کلیات این لایحه را در سال92 بررسی کند.

کد خبر 208461
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز