دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۶ - ۱۹:۵۴

زهره نیلی: کارتون‌ها را با توجه به وسعت و به لحاظ تنوع موضوعی، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌کنند که از آن میان می‌توان به کمیک استریپ‌ها اشاره کرد.

این دسته از کارتون‌ها در اغلب مطبوعات جهان به جز ایران به فراوانی یافت می‌شوند و طرفداران بسیاری دارند، کمیک استریپ‌ها در قالب کاراکترهای مختلف ظاهر می‌شوند و پس از آن که با مخاطبان خود ارتباط برقرار کردند به طور مرتب و به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه منتشر می‌شوند و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرند.تیپ‌های مختلفی از کمیک استریپ‌ها وجود دارد.

بعضی از آنها به داستان‌های ماجراجویانه یا حادثه‌ای می‌پردازند، دسته‌ای دیگر مسائل کار و مدرسه و خانه و خانواده را -بسته به سلیقه طراح- دنبال می‌کنند و ذهنیت کارتونیست را از طریق چند فریم که به آن «پانل» هم می‌گویند به مخاطب منتقل می‌کنند.

کمیک استریپ در بیشتر کشورهای جهان، قالبی شناخته شده  است و نویسندگان بسیاری شانه به شانه کارتونیست‌ها به خلق قهرمانان تازه و ماجراهای جدید می‌پردازند و چه خوب که ایرانیان نیز به این مقوله بپردازند و متولیان فرهنگی این مرز و بوم از طراحان، نویسندگان و کاریکاتوریست‌هایی که با این مقوله آشنا و به آن علاقه‌مندند، حمایت کنند؛ صنعتی که بنا به گفت