همشهری آنلاین: رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه دولت احمدی‌نژاد طی 8 سال، 8 میلیارد دلار درآمد داشته است، گفت: متاسفانه رشد اقتصادی حدود صفر است.

مصباحی مقدم

به گزارش واحد مرکزی خبر، غلامرضا مصباحی مقدم در بیست و یکمین نشست نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: بودجه دولت از نظر ارقام رشد 30 درصدی دارد و بودجه مصوب سال گذشته هم در مقایسه با عملکرد 45 درصد فاصله دارد.

وی گفت: بودجه سال گذشته 164 هزار میلیارد تومان بود که 20 هزار میلیارد تومان آن مربوط به درآمد اقتصادی دستگاه‌ها و همچنین 144 هزار میلیارد تومان مربوط به درآمدهای عمومی بود، اما کمتر از 100 هزار میلیارد تومان تحقق یافت.

وی افزود: بودجه پیشنهادی دولت برای سال جاری نزدیک به 200 هزار میلیارد تومان است که 146 هزار میلیارد تومان آن مربوط به درآمدهای نفتی، مالیات و گمرک، 25 هزار میلیارد تومان مربوط به درآمدهای عمومی، 45 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت و 30 هزار میلیارد تومان مربوط به فاینانس است.

وی گفت: از نکات بودجه پیشنهادی امسال، کاهش اتکا به نفت است که در اثر تحریم صورت گرفته است، به طوری که در بودجه سال گذشته فروش نفت روزانه 2 میلیون و 700 هزار بشکه لحاظ شده بود و امسال یک میلیون و 300 هزار بشکه در نظر گرفته شده است.

وی گفت : اتکای کمتر به نفت باعث می‌شود، تا اقتصاد بهتری داشته باشیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: درآمد مالیات و گمرک در سال گذشته در حدود 92 درصد تحقق یافت و از پیش‌بینی 45 هزار میلیارد تومانی 42 هزار میلیارد تومان تحقق یافته است و برای سال جاری نیز 52 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

مصباحی‌مقدم گفت: مجلس موافق اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نیست و در شرایطی موافقت خواهیم کرد که تورم تک نرخی و ثبات اقتصادی ایجاد شود و نگرانی‌های مردم کاهش یابد، اما این بدان معنا نیست که قانون رها شود، بلکه ممکن است با تأخیر اجرا شود.

وی افزود: اجرای مرحله اول قانون هدفمند کردن یارانه‌ها با نرخ تورم 11 درصد اتفاق افتاد، اما اگر درست اجرا می‌شد، مسائلی که رخ داد، اتفاق نمی‌افتاد.

مصباحی افزود: پرداخت یارانه نقدی استمرار پیدا می‌کند، اما افزایش آن را به مصلحت نمی‌بینیم، اما اگر اصلاح قیمتی در حامل‌های انرژی صورت گیرد، هدف اول ما حمایت از تولید خواهد بود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: متأسفانه نرخ رشد اقتصادی حدود صفر است[غیبت معنادار رشد اقتصادی در تازه‌ترین گزارش رسمی بانک مرکزی] و از فرصت‌های اجرا شده در اقتصاد نتوانستیم به درستی استفاده کنیم.[دلایل‌کند‌شدن نرخ رشد اقتصادی ایران ]

مصباحی مقدم در باره درآمدهای ارزی و مدیریت آن گفت : این در آمدها حدود 800 میلیارد دلار در 8 سال گذشته بوده در حالی که بعد از جنگ تحمیلی سالانه 20 تا 25 میلیارد دلار درآمد داشته ایم.

مصباحی مقدم گفت :‌ این درآمدها را نباید دولت مصرف می کرد زیرا باعث بزرگ و ناکارآمد شدن آن می‌شود و البته این به این معنی نیست که کسی خورده یا برده است.

وی با بیان اینکه در ابتدای دولت هشتم نیز با افزایش بودجه دولت مخالف بودم ، گفت : این کار باعث تورم می‌شود.

نماینده مجلس افزود: کاش یک اقتصاددان در این انتخابات نامزد می‌شد و اگر اقتصاددان هم نباشد حداقل بگوید وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی دولت وی چه کسانی هستند.

کد خبر 207801

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار