مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: ماهواره سوئیفت ناسا در زمان بررسی گسترده پرتو ایکس مناطق مرکزی کهکشان راه شیری موفق به شناسایی بازمانده‌های یک ابرنواختر ناشناخته شد

جوان‌ترین بقایای ابرنواختر راه شیری

به گزارش ایسنا، این جسم آسمانی موسوم به G306.3-0.9 که نام خود را از موقعیت‌اش در آسمان به دست آورده، عنوان جوان‌ترین بقایای ابرنواختر را در راه‌ شیری کسب کرده است.

پیش از این ستاره‌شناسان توانسته بودند بیش از 300 بقایای ابرنواختر را در این کهکشان شناسایی کنند.

پژوهش‌های این محققان نشان داده که G306.3-0.9 احتمالا کمتر از 2500 سال داشته که آن را در میان 20 بقایای جوان شناخته شده قرار داده است.

ستاره‌شناسان برآورد کرده‌اند که انفجار ابرنواختر، یک یا دوبار در هر قرن در کهکشان راه شیری رخ می‌دهد. موج انفجار در حال گسترش و ضایعات داغ ستاره‌ای به آرامی طی صدها هزار سال از هم پاشیده و در نهایت با گاز میان ستاره‌ای ترکیب شده و از آن غیر قابل تمایز می‌شود.

یک نمای گسترده‌تر این بقایای ابرنواختر را در زمینه مناطق شکل‌گیری ستاره در جنوب صورت‌فلکی قنطورس قرار داده است.

بقایای این ابرنواختر جوان مانند شواهد به دست آمده در یک صحنه جرم به ستاره‌شناسان فرصت مناسبی را برای درک ذات ستاره اصلی و جزئیات مرگ آن خواهد داد.

بقایای ابرنواختر به انتشار انرژی در طیف الکترومغناطیسی از پرتوهای رادیویی گرفته تا گاما پرداخته که نشانه‌های مهمی در هر نوار انرژی قابل شناسایی است.

مشاهدات پرتو ایکس به طور برجسته‌ای در نمایش حرکت ضایعات در حال گسترش، مفاد شیمیایی آن و تعامل آن با محیط میان‌ستاره‌ای نقش داشته اما بقایای ابرنواختر پس از 10 هزار سال در نور پرتو ایکس محو می‌شوند.

در حقیقت به طور کلی تنها نیمی از این اجسام شناخته شده در کهکشان راه شیری در نور پرتو ایکس شناسایی شده‌اند.

کد خبر 207162
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی